Czy autonomia Hongkongu jest zagrożona?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy autonomia Hongkongu jest zagrożona?
Protesty na ulicach HongkonguFoto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE

– Hongkongijczycy są teraz rozżaleni. Ich sytuacja prawna, która przez 50 lat miała być nienaruszona, co gwarantowały Chiny w 1997 roku, zmienia się. Praw ubywa z roku na rok, pojawiają się ograniczenia, podobne do tych w Chinach kontynentalnych – mówi Katarzyna Sarek, sinolog.

Posłuchaj

Czy Hong Kong straci swoją autonomię na rzecz ChRL? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

PAP Hongkong protesty   1200.jpg
Protesty w Hongkongu. "Pekin sprawdza wytrzymałość mieszkańców"

Plan umożliwienia ekstradycji do Chin kontynentalnych doprowadził w niedzielę do największych protestów w Hongkongu od czasu przyłączenia tej byłej brytyjskiej kolonii do Chin w 1997 roku. Hongkong jest specjalnym regionem administracyjnym ChRL, zarządzanym według zasady "jeden kraj, dwa systemy". Przyznaje mu ona szeroki zakres autonomii, m.in. w dziedzinie prawa i sądownictwa.

Władze Hongkongu utrzymują, że nowelizacja przepisów ekstradycyjnych jest konieczna, by załatać luki prawne, dzięki którym zbiegli kryminaliści mogliby się ukrywać w regionie.

Krytycy zmiany przepisów ekstradycyjnych obawiają się jednak, że nowela może usunąć granicę pomiędzy wymiarem sprawiedliwości Hongkongu i Chin kontynentalnych, gdzie sądy kontrolowane są przez Komunistyczną Partię Chin.

W audycji również:

  • Aresztowanie i niespodziewane uwolnienie rosyjskiego dziennikarza Iwana Gołunowa;
  • Kolejny atak na wioskę w Mali, nie żyje ponad 100 osób. Jak wygląda sytuacja kraju, który nie wyszedł z kryzysu roku 2013? 
  • Dwa tankowce w Zatoce Omańskiej zaatakowane, USA oskarżają Iran, napięcie w regionie rośnie.

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi:
Paweł Drozd
Autor materiału dodatkowego: Maciej Jastrzębski
Goście: Katarzyna Sarek (sinolog, Uniwersytet Jagielloński, Kultura Liberalna), Jan Natkański (dyplomata w stopniu ambasadora tytularnego, były ambasador RP w Kuwejcie i Egipcie), Artur Urbański (Torre.pl)
Data emisji: 15.06.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/ml

Polecane