Trójka|Zapraszamy do Trójki - popołudnie
Protesty w Hongkongu. "Pekin sprawdza wytrzymałość mieszkańców"
2019-06-12, 18:06 | aktualizacja 2019-06-12, 20:06
– Od 1997 roku, kiedy Hongkong wrócił pod władzę Pekinu, przez 50 lat miała obowiązywać zasada "jeden kraj, dwa systemy". Miał on nie podlegać chińskiej policji, jurysdykcji ani niczemu innemu, co mogłoby ograniczać wolność słowa. W praktyce okazało się inaczej – mówi Rafał Tomański.
Posłuchaj

W ocenie rozmówcy Ernesta Zozunia obecnie proponowana ustawa ma skrócić lub zakończyć funkcjonowanie zasady "jeden kraj, dwa systemy". – Pekin krok po kroku sprawdza wytrzymałość mieszkańców. To, co wiedzieliśmy dziś, to taka druga część tego, co zaczęło się w niedzielę, kiedy, jak twierdzą organizatorzy, milion osób wyszło na ulice Hongkongu. Mówiono o lodowcu z ludzi, który sunął przez miasto – przyznaje Rafał Tomański.
Dziesiątki tysięcy ludzi wyszło na ulice Hongkongu, protestując przeciwko rozpatrywanemu przez Radę Legislacyjną tej enklawy projektowi ustawy zezwalającej na ekstradycję osób podejrzanych o przestępstwa do Chin kontynentalnych. Krytycy ustawy argumentują, że chiński system wymiaru sprawiedliwości dopuszcza stosowanie tortur, arbitralnego przetrzymywania w areszcie i wymuszanie zeznań. Opozycja przeciwko ustawie jest w Hongkongu powszechna, jednocząc m. in. szkoły, środowiska prawnicze i biznesowe. Napisano już setki petycji do władz w tej sprawie.
Dlaczego protesty, do jakich doszło w środę, miały bardziej poważny charakter? Czy to miasto stanie się ofiarą obecnej sytuacji Chin i m.in. wojny handlowej z USA?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń
Gość: Rafał Tomański (Business Insider Polska)
Data emisji: 12.06.2019
Godzina emisji: 17.23
gs