Romantycy kontra kapitalizm

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Romantycy kontra kapitalizm
Fragment okładki książki "Romantyczny Antykapitalizm"Foto: mat. promocyjne

Temat – wydawałoby się – "z lamusa historii". Bo co nas obchodzą opinie romantyków na temat rodzącego się i stopniowo zwyciężającego kapitalizmu przemysłowego?

Posłuchaj

Dlaczego w romantyzmie krytykowano kapitalizm? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

"Romantyczny antykapitalizm" "Romantyczny antykapitalizm"

Choćby głos na ten temat zabierali najwięksi: Blake, Wordsworth, Schiller, Mickiewicz, Balzac… To było przecież dwieście lat temu!
Ale oni mają nam jednak dużo ciekawych i często zadziwiająco aktualnych rzeczy do powiedzenia o kapitalizmie, czyli: o wolności i przemocy, o własności, o podmiotowości, o wspólnocie, o stosunku do natury…

– Robiąc tę książkę mieliśmy nadzieję pokazać tą ciągłość pomiędzy romantyzmem i problemami, z którymi się wtedy mierzono, a tym, czemu stawiamy czoła dzisiaj w erze najbardziej drapieżnego, globalnego kapitalizmu – mówi dr Katarzyna Czeczot.

Jaki nowy rodzaj człowieka pojawił się wraz z nadejściem kapitalizmu? Czy system ten należy oceniać jedynie negatywnie? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania.

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski 
Goście: dr Katarzyna Czeczot (autorka tekstów, historyczka i krytyczka sztuki, wykładowczyni, historyczka i krytyczka literatury), dr Michał Pospiszyl (filozof, teoretyk kultury)
Data emisji: 10.06.2019
Godzina emisji: 21.08

ml

Polecane