Na co czekamy w polskiej kulturze?

To było specjalne wydanie audycji, które Mariusz Cieślik poprowadził prosto z Arkad Kubickiego, gdzie odbywał się Kongres Polska Wielki Projekt. Goście audycji zastanowili się, jaka przyszłość czeka nas w polskiej kulturze.

Na co czekamy w polskiej kulturze?

zdjęcie ilustracyjne

Foto: coyot/Pixabay


TytułKwestia kultury 2019/06/09 20:07
Prowadzący Mariusz Cieślik
Opis

– To oczekiwanie jest związane z postawą nastawienia do tego, że za chwilę coś się wydarzy czy wyłoni z przestrzeni muzyki, teatru czy książki. Te kwestie są związane z czasem. Czekać można, ale to historia oceni to, co można nazwać dziełem – mówił w audycji prof. Krzysztof Koehler. 

– Od lat potwierdza się to, że najbardziej popularni artyści żyli w okresie Młodej Polski – zaznaczył prof. Andrzej Szczerski, historyk sztuki. – To bardzo dobre malarstwo od strony warsztatowej. Ono nie boi się siebie samego – dodał. 

– Okres transformacji i lata 90. to czas jakiejś duchowej zapaści w Polsce. To, co pozostało nam z tego czasu, to dziwne uczucie mikromanii, czyli przeciwieństwo megalomanii. To przekonanie o własnej nędzy i o tym, że jestem biedny, słaby, nieszczęśliwy – podkreślił prof. Wawrzyniec Rymkiewicz. 

Jaka więc czeka nas przyszłość w polskiej kulturze? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

Gościeprof. Krzysztof Koehler (literaturoznawca), prof. Wawrzyniec Rymkiewicz (filozof, redaktor naczelny pisma "Kronos"), prof. Andrzej Szczerski (historyk sztuki)
Playlista
Tagi

Odtwarzacz jest gotowy. Kliknij aby odtwarzać.