Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sudański opozycjonista: władza w Chartumie jest teraz władzą okupacyjną
Opustoszałe ulice ChartumuFoto: PAP/Abaca/Anadolu Agency/Omer Erdem

– Ta masakra byłą wielkim szokiem dla Sudańczyków. Nie tylko dla osób protestujących przed główną siedzibą armii. Czuli się bezpiecznie, bo dostali zapewnienie, że nie będą atakowani. A zaczęto do nich strzelać, by zdławić rewolucję – mówi w rozmowie z Agatą Kasprolewicz sudański opozycjonista Adil Abdel Atti.

Posłuchaj

Krwawy finał protestów opozycji w Sudanie. Na co liczą Sudańczycy? (Raport o stanie świata/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

W miniony poniedziałek wojsko próbowało siłą rozpędzić opozycjonistów, którzy od ponad dwóch miesięcy okupowali plac niedaleko głównej kwatery armii. Użyto ostrej broni. Ostatnie informacje mówiły o 60 zabitych, ale opozycja poinformowała, że z pobliskiego Nilu wyciągnięto ciała kolejnych 40 osób zabitych przez wojsko.

Chartum w wielu miejscach jest zablokowany, a ludzie boją się wychodzić z domów. Po ulicach mają krążyć znane z brutalności paramilitarne bojówki, sprzymierzone z obalonym w kwietniu sudańskim prezydentem.

Gdy w wyniku zamachu stanu odsunięto od władzy rządzącego krajem od 30 lat prezydenta Omara al-Baszira, wojsko rozpoczęło rozmowy z opozycją. Po poniedziałkowej masakrze armia zapowiedziała nowe wybory. Zaproponowała też opozycjonistom nowe negocjacje, ale oferta została właśnie odrzucona.

Sudan należy do najbiedniejszych krajów na świecie. Mimo iż położony w Afryce kraj rozwija wydobycie ropy naftowej i złota, to większość mieszkańców utrzymuje się jedynie z rolnictwa i żyje za mniej niż jednego dolara dziennie.

Jakie są możliwe scenariusze dla tego kraju? Czy odsunięcie od władzy Omara al-Baszira było dobrym krokiem? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której poruszyliśmy także inne tematy:

  • Podróż amerykańskiego prezydenta po Europie. Jaki był jej cel? Polityczny czy symboliczny? Jaki jest plan Donalda Trumpa wobec Starego Kontynentu?
  • Spór o ekshumację ciała generała Francisco Franco. Dlaczego historia roznieca polityczne spory w Hiszpanii?
  • Dużo ostatnio mówi się o tym, jak ludzie niszczą Ziemię. A kim są ludzie, którzy ją naprawiają, czyli współcześni aktywiści na rzecz ochrony środowiska? 

***

Tytuł audycji: Raport o stanie świata 
Prowadzi: 
Agata Kasprolewicz
Goście: Adil Abdel Atti (sudański opozycjonista), Maciej Okraszewski (portal działzagraniczny.pl), Radosław Korzycki ("Dziennik Gazeta Prawna"), Łukasz Długowski (dziennikarz i autor książki "Mikrowyprawy w wielkim mieście") 
Data emisji: 8.06.2019
Godzina emisji: 15.08

IAR/mk

Polecane