Jan Warenycia - „Scenariusz”

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail

Scenariusz Jana Warenyci nawiązuje do bogatej tradycji słuchowisk kryminalnych nadawanych w Polskim Radiu od 1967 roku w cyklu „Teatrzyk Zielone Oko”. Scenariusz to kryminał o kryminale.

Reż. Jan Warenycia
Real.akust. Tomasz Perkowski
Opr.muz. Marian Szałkowski
Obsada: Grażyna Barszczewska, Wojciech Wysocki, Marcin Troński, Marcin Przybylski, Stefan Knothe, Wojciech Machnicki, Janusz Rafał Nowicki, Katia Paliwoda, Marek Frąckowiak

Scenariusz Jana Warenyci nawiązuje do bogatej tradycji słuchowisk kryminalnych nadawanych w Polskim Radiu od 1967 roku w cyklu „Teatrzyk Zielone Oko”. Scenariusz to kryminał o kryminale. Pełen dystansu wobec samej konwencji tej popularnej niegdyś formy radiowej. Znakomita zabawa i odpowiedź na zapotrzebowanie na taką formułę,  zgłaszane przez słuchaczy Teatru Polskiego Radia.

Jan Warenycia, ur. w 1950 r. Reżyser radiowy. Pracę w Teatrze PR rozpoczął w 1981 r., reżyserował słuchowiska współczesne oraz adaptacje dramatów scenicznych, m.in. „Król Ubu”, „Janulka, córka Fizdejki”, „Balladyna”. Za reżyserię słuchowiska wg dramatu T. Różewicza „Odejście Głodomora” otrzymał wyróżnienie specjalne na Festiwalu Słuchowisk PR Bolimów ’97 oraz nagrodę za adaptację Chłopów Wł. St. Reymonta na I Krajowym Festiwalu Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej – „ Dwa Teatry – Sopot 2001”. Jest autorem słuchowisk dla dzieci - scenariusz słuchowiska Smok uzyskał nagrodę główną Festiwalu „Ex – Equo” w Bratysławie (1998). Od 1994 r. reżyseruje powieść radiową W Jezioranach. W latach 2001-2003 kilkanaście rozgłośni regionalnych nadało 524 odcinki radionoweli „Spadkobiercy”, której jest autorem i reżyserem. Na V Krajowym Festiwalu Teatru PR i Teatru TVP „Dwa Teatry – Sopot 2005”, otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska „Matka” Stanisława Ignacego Witkiewicza.

Polecane