30. rocznica masakry na placu Tian'anmen. Pamięć Chin. Pamięć świata
– Bezpośrednich znaków, symboli tego, co pamiętamy, sprzed 30 lat nie ma, ale pamięć o tym, co się wydarzyło, paradoksalnie jest pod postacią tysięcy kamer, setek nieumundurowanych i dobrze zamaskowanych funkcjonariuszy służb bezpieczeństwa – mówi Tomasz Sajewicz, korespondent Polskiego Radia w Chinach.
Wieczorne czuwanie w Hongkongu ku pamięci ofiar masakry na placu Tian'anmen
Foto: PAP/ EPA/JEROME FAVRE
4 czerwca 2019 roku obchodzimy 30. rocznicę wydarzeń na placu Tian'anmen w Pekinie, gdzie w 1989 roku chińskie wojsko otworzyło ogień do uczestników prodemokratycznych demonstracji, domagających się reform politycznych. W ChRL masakra wciąż jest tematem tabu, a komunistyczne chińskie władze cenzurują wszelkie wzmianki o niej. Liczba zabitych nie jest znana, a szacunki wahają się od kilkuset do nawet 2 tys. ofiar. W Hongkongu zapowiedziano czuwanie przy świecach z okazji rocznicy.
Czy Chińczycy pamiętają o wydarzeniach i protestach, do jakich doszło w wielu miastach w 1989 roku? Czym są "incydenty społeczne" w Chinach? Czy wiemy kim był "człowiek z siatką", który stanął samotnie na przeciw czołgu ?
Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***
Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie
Prowadzi: Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń
Gość: Tomasz Sajewicz (korespondent Polskiego Radia w Chinach)
Data emisji: 4.06.2019
Godzina emisji: 17.23
gs