Historia trudnych stosunków międzyludzkich w Kanadzie
Joanna Gierak-Onoszko opisała dzieje białych Kanadyjczyków i ich koegzystencji z kanadyjskimi Inuitami, Indianami i Metysami w książce "27 śmierci Toby'ego Obeda". Z autorką rozmawiał Paweł Drozd.
Tancerze Pow Wow w trakcie festiwalu przesilenia wiosennego w Ottawie
Foto: Bing Wen/Shutterstock.com
"Zniszczono cały nasz naród. Nigdyśmy się nie podnieśli. W Europie ekscytujecie się modą na Kanadę, bo patrzycie na nią przez kolorowe skarpetki naszego nowoczesnego premiera. Ale prawda mniej się nadaje do lajkowania" – powiedział autorce jeden z bohaterów tej książki.
Joanna Gierak-Onoszko spędziła w Kanadzie dwa lata, sprawdzając, co ukryto pod tamtejszą kulturową mozaiką. W swoim reportażu kreśli obraz Kanady, który burzy nasze wyobrażenia o tym kraju. Dlaczego Kanada ściąga dziś z pomników i banknotów swoich dawnych bohaterów? Jak to możliwe, że odbierano tam dzieci rodzicom? Czyja ręka temu błogosławiła?
– Kanada jest krajem paradoksów i bardzo mało o niej wiemy w Europie. Toby Obed i historia jego życia to doskonały materiał na film. Mam nadzieję, że z dobrym zakończeniem. Jest on przykładem tego, jak Kanada przeprasza. Za to, co działo się w ich szkołach z internatami i za wiele innych rzeczy przepraszał rząd słowami dwóch premierów – mówi Joanna Gierak-Onoszko.
Dlaczego władze Kanady chciały wykorzenić kulturę rdzennej ludności? Czym była "zbrodnia tańca"?
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której poruszamy także inne tematy:
- freeganizm w praktyce, czyli jak można wyżywić się z tego, co wyrzucają do śmieci sklepy i dlaczego ten ruch rośnie w siłę;
- społeczeństwo Japonii starzeje się i kurczy, w efekcie tysiące domów, a czasem całe wioski stoją puste.
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: Joanna Gierak-Onoszko (dziennikarka, autorka książki "27 śmierci Toby'ego Obeda"), Artur Grycko (freeganin), Rafał Tomański (dziennikarz, autor książek o Azji)
Data emisji: 2.06.2019
Godzina emisji: 8.05
mat. prasowe/ml