Czy rozwiązanie proponowane przez rząd jest korzystne dla uczestników OFE?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy rozwiązanie proponowane przez rząd jest korzystne dla uczestników OFE?
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: marekusz/Shutterstock.com

Rząd przedstawił projekt dotyczący likwidacji Otwartych Funduszy Emerytalnych. Sprawa dotyczy 16 milionów obywateli, członków OFE.

Posłuchaj

Co stanie się z pieniędzmi z OFE? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Mają wybór. Albo ich pieniądze trafią na indywidualne konta emerytalne, albo na konto w ZUS-ie. Przy czym jeśli zdecydują się na IKE, rząd pobierze 15-procentowy podatek, zwany ładnie "opłatą przekształceniową". W przypadku Indywidualnych Kont Emerytalnych część środków będzie dziedziczona. Według Szacunków Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju, 80 procent wybierze IKE i w ten sposób 17 miliardów złotych z opłaty trafi do budżetu.

– Jeśli chodzi o OFE, to w tej chwili olbrzymią większość tego portfela stanowią akcje polskie. Reszta to gotówka czy obligacje zagraniczne – mówi analityk Piotr Kuczyński. – Te 15 procent opłaty przekształceniowej to w zasadzie to samo, co w przypadku opłaty przy pobieraniu emerytury – dodaje. 

– To jest projekt ustawy. Zobaczymy, czy w tym stanie trafi ona do parlamentu. To, na co wszyscy zwrócili uwagę, to wysokość tych opłat. Pewnie każdy zadaje sobie pytanie: w jaki sposób te pieniądze zostaną wydane? – podkreśla Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Piotr Kuczyński (analityk Domu Inwestycyjnego Xelion), Antoni Kolek (prezes Instytutu Emerytalnego), Jerzy Kwieciński (minister inwestycji i rozwoju), dr Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha), prof. Witold Modzelewski (Uniwersytet Warszawski) 
Data emisji: 30.05.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw/ml

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane