XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
XIX Festiwal "Dwa Teatry" – i już po!
Tomasz Man podczas Festiwalu "Dwa Teatry" 2019 otrzymał nagrodę za reżyserię słuchowiska "Mojżesz REMIX", które prezentowaliśmy na Scenie Teatralnej TrójkiFoto: Stanisław Loba

Tak, czekaliśmy na nasz jedyny wspólny festiwal – Polskiego Radia i Telewizji Polskiej – prawie rok (XVIII odbywał się pod koniec czerwca). 

Posłuchaj

Podsumowanie festiwalu Dwa Teatry (Trójka Pod Księżycem)
+
Dodaj do playlisty
+

Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Chyra i Tomasz Man podczas realizacji słuchowiska "Mojżesz REMIX" Mirosław Zbrojewicz, Andrzej Chyra i Tomasz Man podczas realizacji słuchowiska "Mojżesz REMIX". Na Festiwalu "Dwa Teatry" 2019 Andrzej Chyra otrzymał nagrodę za aktorską rolę męską

To także jedyny festiwal, do którego przygotowujemy się od momentu zakończenia każdego poprzedniego. Omawiamy kolejne premiery na Scenie Teatralnej Trójki, śledzimy premiery w poniedziałkowym teatrze telewizji. Bez obecności premier obu teatrów w naszych audycjach (także w pozostałych programach Polskiego Radia) trudno wyobrazić sobie sopocki festiwal. Podsumowując XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry", nie możemy nie wspomnieć o roli mediów elektronicznych towarzyszących obu teatrom, przy jednoczesnym braku – i to jest paradoks – regularnych recenzji w prasie codziennej.

Dwa Teatry 2019 Dwa Teatry 2019

Jakie więc wnioski nasuwają się po tegorocznych Dwóch Teatrach? O tym rozmawiamy, przyglądając się naturalnie laureatom, oddając im głos.

Werdykty zostały już opublikowane, laureaci głównych nagród – docenieni. W TPK przedstawiamy m.in. rozmowę zarejestrowaną podczas trwania festiwalu z profesorem Józefem Opalskim, którego słuchowisko z Radia Kraków otrzymało nagrodę za… drugoplanową rolę żeńską. Nawiązujemy w niej także do wydarzenia towarzyszącego konkursowi, jakim było czytanie opowiadań jubilata Gustawa Herlinga-Grudzińskiego. Pamiętając zatem o laureatach Grand Prix w obu teatrach ("Wesele" i "Wielka improwizacja"), dzielimy się naszymi uwagami na temat tego, co nie znalazło się w głównym festiwalowym nurcie.

Dwa Teatry 2019 Dwa Teatry 2019

Naszymi gośćmi w studiu są: Andrzej Brzoska – reżyser dźwięku, nagradzany na każdym festiwalu, laureat, dzięki któremu, od lat również nasze słuchowiska są nagradzane oraz Krzysztof Sielicki – kierownik literacki Teatru Polskiego Radia, którego praca na festiwalu może nie jest eksponowana, a należy do tych, którzy o teatrze radiowym wiedzą najwięcej.

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – serwis specjalny Polskiego Radia >>>

W pierwszej części wydania dołącza do nas pan Wojciech Tomczyk, który występuje w dwóch rolach: przewodniczącego jury telewizyjnego oraz autora słuchowiska, które otrzymało Grand Prix.

Dwa Teatry 2019 Dwa Teatry 2019

Na tym etapie dajemy sobie prawo do krytycznego spojrzenia na sam festiwal. Jego rola jest nie do przecenienia i zależy nam na tym, by odbył się jubileuszowy – XX – i by był idealny.

W "Klubie Trójki", poprzedzającym XIX Festiwal "Dwa Teatry" w Sopocie, rozmawialiśmy z jego dyrektorami. W "Magazynie bardzo kulturalnym", nadawanym po półmetku festiwalu, spotkaliśmy się z ludźmi teatru, uczestnikami festiwalu oraz z jego obserwatorami. W "Trójce pod Księżycem" – po jego zakończeniu – jest czas na dyskusję z twórcami, z którymi będziemy współpracowali – mamy nadzieję – przez kolejny rok.

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.

***

Tytuł audycji: Trójka pod Księżycem
Prowadzi: Barbara Marcinik

Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 31.05.2019
Godzina emisji: 0.05

Polecane