Jacek Dukaj: najtrudniej jest przewidzieć teraźniejszość

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jacek Dukaj: najtrudniej jest przewidzieć teraźniejszość
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Konstantin Kolosov

– Nie chcę się skupiać na wybieganiu w przyszłość. Mój wysiłek dotyczy konceptualizacji tego momentu dziejowego, w którym się teraz znajdujemy – mówi Jacek Dukaj.

Posłuchaj

Jacek Dukaj o ludzkości u progu nowej ery (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

– Najtrudniej jest przewidywać to, co jest tu i teraz. Tak naprawdę nie wiemy, w jakiej rzeczywistości żyjemy. Jak ją nazwać? Nie mamy o tym pojęcia. Nie wiemy, co się z nami dzieje, dopóki się to dzieje. Dopiero, gdy pewne procesy się zakończą, możemy na nie spojrzeć z dystansu i nazwać – dodaje pisarz.

Najpierw opowieść. To kultura oralności. Potem opowieść zapisana: kultura pisma. Wchodzimy w nową technologiczną erę bezpośredniego transferu przeżyć. Jacek Dukaj nazywa te epoki "myślunkami". Interesuje go to, co one z nami zrobiły i co mogą z nami zrobić. Napisał na ten temat niezwykle inspirującą książkę, zbiór esejów "Po piśmie".

Co się dzieje? I co z nami będzie? Co się stanie z kulturą, polityką, filozofią, religią, polityką, naszą wolnością; co się stanie z człowiekiem w tej nowej epoce?

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której staramy się odnaleźć odpowiedzi na te i wiele innych pytań.

Okładka książki Jacka Dukaja "Po piśmie", Wydawnictwo literackie Okładka książki Jacka Dukaja "Po piśmie", Wydawnictwo Literackie

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Dariusz Bugalski
Gość: Jacek Dukaj (pisarz)
Data emisji: 27.05.2019
Godzina emisji: 21.10

db/ml

Polecane