Dwa Teatry. Po półmetku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwa Teatry. Po półmetku
"Tancerz mecenasa Kraykowskieg-Dziewictwo" wg Witolda Gombrowicza, w reżyserii Tomasza ManaFoto: Jurek Bartkowski

XlX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej rozpoczął się w piątek, zakończy się jutro. Większość prezentacji konkursowych już za nami.

Posłuchaj

Relacja z Festiwalu Dwa Teatry (Magazyn bardzo kulturalny/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Odbyły się tez już dwie festiwalowe premiery: "Tancerz mecenasa Kraykowskiego-Dziewictwo" wg Witolda Gombrowicza, w reżyserii Tomasza Mana (retransmisja w Trójce – za dwa tygodnie) oraz "Pragmatysci" Witkacego w reżyserii Mariusza Malca (transmitowane właśnie – w niedzielny Dwójce). 

Tradycyjne wydanie MBK, nadawane po półmetku z Festiwalu Dwa Teatry, w tym roku, z wiadomych powodów było transmitowane o 20.00. W porze "Kwestii kultury". Dziękujemy Mariuszowi Cieślikowi za gościnność.

Tradycyjnie tez zaprosiliśmy wielu gości, stąd wydanie miało charakter wielogłosowej dyskusji.

Naszą prapremierę reprezentował kompozytor Piotr Salaber, który improwizował muzykę do adaptowanych opowiadań Gombrowicza. 

Zaprosiliśmy także reprezentanta miasta, zarazem autora naszych słuchowisk Wojciecha Fulka oraz autora słuchowiska konkursowego ze "Sceny teatralnej Trójki", przedstawionego w pierwszym dniu festiwalu, reżysera zarazem Marka Kochana.

XIX Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry" – serwis specjalny Polskiego Radia >>>

Spoza Festiwalu dołączył do nas dramaturg, reżyser, dyrektor Opery Bałtyckiej i Teatru Miniatura w Gdańsku Romuald Wicza-Pokojski.

Gościem specjalnym spotkania był pisarz, autor powieści, wspomnień oraz sztuk Cezary Harasimowicz. Jest przewodniczącym jury radiowego, ale zachowaliśmy się, co naturalne, poprawnie. Nie mielmy zresztą szansy wpłynąć na decyzje jury, gdyż werdykt zapadł i został już ukryty w zalakowanej kopercie do poniedziałkowego (27.05) wieczora.

Wydanie wszak rozpoczęło się od fragmentu słuchowiska, które miało być zgłoszone przez Trójkę do konkursu, a nie było, gdyż występuje w nim juror Małgorzata Kożuchowska. To "Wojna Dziecko Matka".

Tego wieczoru na gali Festiwalu Raport w Gdyni został ogłoszony werdykt jurorów konkursu odbywającego się na tym festiwalu od ubiegłej niedzieli oraz dowiedzieliśmy się, kto otrzymał Gdyńską Nagrodę Dramaturgiczną. Autor wspomnianego słuchowiska znalazł się w finale GND. Trzymamy kciuki za Niego czyli za Tomasza Mana, którego słuchowisko "Mojżesz REMIX" jest tez w konkursie odbywającym się na Dwóch Teatrach.

Zaprosiliśmy wreszcie Wawrzyńca Kostrzewskiego, reżysera telewizyjnego Wesela oraz radiowej Warszawianki. Czy przybył, mając liczne obowiązki? 

Zapraszamy do Let's Art Cafe w Państwowej Galerii Sztuki, naszego miejsca w Sopocie.

***

Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny 
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 26.05.2019
Godzina emisji: 20.05

Polecane