Przekleństwo życia w raju
2019-05-26, 09:05 | aktualizacja 2019-05-27, 20:05
Niegdyś to miniaturowe państwo mogło rywalizować z Arabią Saudyjską o miano najbardziej dochodowego kraju świata. Wówczas ludzie żyli w trudnym do wyobrażenia dobrobycie.
Posłuchaj
Dzisiaj, kiedy na powierzchni raju pojawiły się głębokie rysy, Nauru – bo o nim mowa – szuka drogi ku lepszej przyszłości. O wysepce na środku Pacyfiku, o jego mieszkańcach i o przekleństwie fosforytów opowiedział dr Dariusz Zdziech.
– Jest to jedna wysepka. Zaledwie 21 kilometrów kwadratowych. Dzisiaj jest słynna z tego, że jest to najmniejsza republika na świecie. Żyje tam ponad 11 tysięcy mieszkańców – zaznacza dr Dariusz Zdziech. – 31 stycznia 1968 roku udało się uzyskać niepodległość tego kraju – dodaje. Jaki był wpływ kolonizatorów na mieszkańców Nauru?
Zapraszamy do wysłuchania audycji, w której również:
- A może wyjechać gdzieś do Afryki, by na miejscu jako wolontariusz uczyć dzieci angielskiego? Dla nich korzyść – dla mnie okazja do zobaczenia dalekich zakątków świata? Wolonturystyka rozwija się niezwykle dynamicznie, a wraz z nią mielizny i zagrożenia, na które może natknąć się pełen dobrych chęci człowiek. Szczegóły wyjaśniła Alicja Kosińska z projektu "Zanim pomożesz".
- Na Tajwanie produkowana jest niejedna część, która potem wejdzie w skład używanych przez nas rowerów i to właśnie tam turystyka rowerowa ma się znakomicie. Miał okazję jej doświadczyć Artur Gorzelak, rowerzysta i judoka.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi: Paweł Drozd
Goście: dr Dariusz Zdziech (prezes Towarzystwa Naukowego Australii, Nowej Zelandii i Oceani), Alicja Kosińska ("Zanim pomożesz"), Artur Gorzelak (rowerzysta i judoka)
Data emisji: 26.05.2019
Godzina emisji: 8.06
kw/gs