Witold Waszczykowski: ACTA2 może bardzo skomplikować życie w internecie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Witold Waszczykowski: ACTA2 może bardzo skomplikować życie w internecie
Witold Waszczykowski w studiu radiowej TrójkiFoto: PR

– Mamy trzy możliwości, aby walczyć z ACTA2: zaskarżyć dyrektywę, próbować ją nowelizować w nowym składzie Parlamentu Europejskiego lub uchwalić ją według własnych rozwiązań – powiedział w "Salonie politycznym Trójki" Witold Waszczykowski.

Posłuchaj

Były szef MSZ: ACTA2 może skomplikować życie w internecie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

ACTA 2 1200 .jpg
Polski rząd złożył skargę do Trybunału Sprawiedliwości UE na tzw. ACTA2

Polski rząd złożył dzisiaj skargę do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie tzw. ACTA2. Unijna dyrektywa, przyjęta pod koniec marca przez Parlament Europejski, dotyczy prawa autorskiego w internecie. Nowe regulacje mają zmienić zasady publikowania i monitorowania treści w sieci. 

– Mamy trzy możliwości, aby walczyć z ACTA2: zaskarżyć dyrektywę, próbować ją nowelizować w nowym składzie Parlamentu Europejskiego lub uchwalić ją według własnych rozwiązań. Wejście w życie dyrektywy ACTA2 może bardzo skomplikować życie w internecie, szczególnie młodych ludzi, którzy nie potrafią żyć bez internetu – powiedział Witold Waszczykowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

24 czerwca unijny Trybunał Sprawiedliwości ogłosi wyrok w sprawie skargi Komisji Europejskiej na Polskę za ustawę o Sądzie Najwyższym. 

– Polskie władze wielokrotnie deklarowały, że będą wykonywać wyroki TSUE, niemniej jednak w żadnych prawnie wiążących nas dokumentach UE nie ma definicji praworządności, jak wyglądać ma Trybunał Konstytucyjny czy Sąd Najwyższy. To są kwestie pozostawione państwom członkowskim. To próba falandyzacji prawa europejskiego – stwierdził były szef MSZ.

Gość Trójki odniósł się również do składu PE po majowych wyborach. – Nastroje w poszczególnych krajach UE wskazują, że Parlament Europejski po wyborach będzie bardziej zrównoważony, że znacząco stracą partie ludowa i socjalistyczna, zyskają Zieloni, liberałowie, sojusz Salviniego. Nie mamy złudzeń, jesteśmy realistami, wiemy, że Niemcy będą dominować w UE, nie może się to jednak odbywać kosztem innych, nasze interesy muszą być proporcjonalnie brane pod uwagę – przyznał Witold Waszczykowski.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki 
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Witold Waszczykowski (były minister spraw zagranicznych, poseł PiS)
Data emisji: 24.05.2019
Godzina emisji: 8.13

PAP/dn/mk

Polecane