"Po dolary i wolność", czyli wielka epopeja emigracyjna
– Pomysł na książkę był dość prywatny, kameralny. W rodzinie powtarzały się historie o legendarnym pradziadku. Szukając jego śladów, zacząłem odkrywać ślady trzech milionów naszych rodaków i epopei, którą przeszli – mówi Dariusz Terlecki, autor książki "Po dolary i wolność"
Przedstawiciele Polonii amerykańskiej z urną zawierającą ziemię z kopca na Sowińcu pod budowę Domu Polskiego
Foto: Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji

– To była wielka emigracja, choć zwykło się tak mówić o tej, która miała miejsce po powstaniu listopadowym. Niemniej sto lat po tym zrywie, zaczęła się prawdziwa wielka emigracja. Była jednak zupełnie inna, bo zarobkowa – tłumaczy gość Trójki.
Ponad 100 lat temu miliony naszych rodaków wyemigrowały w nieznane. Byli pełni obaw, ale też nadziei na lepszą przyszłość. Do Stanów Zjednoczonych przybyły wtedy prawie trzy miliony emigrantów. To była największa emigracyjna fala, jaka kiedykolwiek w historii odpłynęła z terenów polskich. Z chłopów – do niedawna jeszcze pańszczyźnianych – stawali się obywatelami najsilniejszego już wkrótce kraju na świecie, dumnymi fundatorami imponujących kościołów. Prababcie i pradziadkowie dzisiejszej Polonii.
Jest to opowieść w konwencji reportażu, a motywem przewodnim – losy pradziadka, który wraz z żoną i synkiem, po lepsze jutro, z falą emigrantów, wyruszył w daleką podróż przez Atlantyk. Poznajemy niezwykłe historie, jak cała wieś składała się na opłacenie kosztów wyjazdu, a samą podróż organizował miejscowy proboszcz. W poszukiwaniu śladów swojego przodka autor dotarł też do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, które niegdyś uchodziły za "małą Polskę", rozmawiał również z wieloma osobami polskiego pochodzenia.
Losy Polaków w Ameryce to fascynująca a niekiedy dramatyczna historia. Dlaczego na początku XX wieku Polacy ruszyli do Ameryki?
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, w której ponadto:
- kalendarium historyczne;
- felieton prof. Michała Kopczyńskiego o zanieczyszczeniu powietrza w historii;
- Dzieje się historia: komiks "Chleb wolnościowy" Państwowego Muzeum na Majdanku;
- Też przeczytajcie: najnowszy numer "Mówią wieki" o relacjach polsko-węgierskich poleca red. Wojciech Kalwat.
***
Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Dariusz Terlecki (autor książki "Po dolary i wolność")
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 22.06
mat. prasowe/ml/mk