Napięte relacje na linii Iran-USA. Co planuje Biały Dom?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Napięte relacje na linii Iran-USA. Co planuje Biały Dom?
Donald TrumpFoto: Shutterstock.com/JStone

– USA domagają się dwóch rzeczy: rozbrojenia Iranu i zmiany reżimu – mówi Wojciech Szewko, ekspert ds. Bliskiego Wschodu i bezpieczeństwa.

Posłuchaj

Przesilenie w relacjach USA z Iranem? (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Biały Dom przedstawi kongresmenom informacje na temat zagrożenia ze strony Iranu. Specjalny briefing będzie mieć miejsce w momencie dużego napięcia na linii Waszyngton-Teheran. Prezydent Donald Trump ostrzega Iran przed możliwą akcją militarna, ale jednocześnie deklaruje gotowość do rozmów. 

Napięcie między Waszyngtonem a Teheranem narasta od kilku tygodni. Powołując się na nieokreślone informacje o możliwym ataku ze strony Iranu na wojska amerykańskie lub sojuszników USA na Bliskim Wschodzie, Biały Dom skierował w rejon Zatoki Perskiej grupę uderzeniową lotniskowca Abraham Lincoln, bombowce B-52 oraz systemy rakietowe Patriot.

Politycy partii demokratycznej sceptycznie podchodzą do tezy Białego Domu o zagrożeniu atakiem ze strony Iranu. We wtorek z kongresmenami z obu partii spotykają się sekretarz stanu Mike Pompeo i pełniący obowiązki szefa Pentagonu Patrick Shanahan.

Prezydent Donald Trump, który jeszcze w niedzielę ostrzegał, że Iran "przestanie istnieć", jeśli dojdzie do wojny z USA, wczoraj mówił, że nie spodziewa się irańskiego ataku. "Myślę, że byłby to wielki błąd ze strony Iranu. Jeśli zrobią coś takiego, to odpowiemy z całą mocą. Nic nie wskazuje jednak, aby to zrobili" – mówił amerykański prezydent. Donald Trump poinformował, że na razie nie toczą się negocjacje z Teheranem. Zadeklarował jednak otwartość na rozmowy pod warunkiem, że – jak się wyraził – Iran będzie na nie gotów. 

Czy może dojść do zaostrzenia konliktu? A może bardziej realny jest powrót do porozumienia? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji.

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi: 
Patrycjusz Wyżga
Autor rozmowy: Ernest Zozuń 
Gość: Wojciech Szewko (ekspert ds. Bliskiego Wschodu i bezpieczeństwa)
Data emisji: 21.05.2019
Godzina emisji: 17.21

IAR/mk

Polecane