Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Rok Gustawa Herlinga-Grudzińskiego w Trójce
Bartosz PorczykFoto: Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Wydawnictwo Literackie rozpoczęło w 2009 roku wydawanie "Dzieł zebranych" autora "Innego świata”. Ta monumentalna edycja zawiera: "Recenzje, szkice, rozprawy literackie", "Felietony i komentarze z Radia Wolna Europa", "Eseje", "Dziennik pisany nocą", "Rozmowy", "Korespondencję", "Inny świat", "Varia" oraz "Opowiadania".

My, w roku jubileuszu pisarza, postanowiliśmy wybrać wczesne jego opowiadania z tomu pierwszego (są dwa), szczególne, bo tworzące dyptyk pod tytułem "Skrzydła ołtarza". Pierwsze, zatytułowane "Wieża" (1958), przedstawimy bez większych skrótów. Drugie – "Pieta dell'Isola" (1959) – we fragmentach jedynie, gdyż należy do wyjątkowo długich. "Dzieła zebrane" są monumentalne z powodu ich wielkości, ale też edycja ta zaopatrzona została w obszerne "Przypisy, komentarze, glosy do tekstów". Autorem opracowania dyptyku jest Paweł Panas. Oto, co napisał: Herling-Grudziński uważał "Skrzydła ołtarza" za początek metafizycznego nurtu w swoim pisarstwie. W obu opowiadaniach występują liczne motywy i rozwiązania narracyjne charakterystyczne dla jego twórczości.

Opracowanie dyptyku, liczące ponad osiem stron, wydaje się niezbędne, gdyż tworzące go opowiadania są erudycyjne, zawieraj liczne odniesienia do literatury, religii, cytaty, nawiązania do historii sztuki, historii i krajobrazu Włoch. Dla czytającego stanowią one nie lada wyzwanie, jeżeli nie jest romanistą. Podjęliśmy to wyzwanie wraz z młodym aktorem, kiedyś teatrów wrocławskich, teraz Teatru Studio w Warszawie – Bartoszem Porczykiem, słynnym odtwórcą roli Gustawa – Konrada w realizacji "Dziadów" "bez skrótów" Michała Zadary (T[pl we Wrocławiu). Autorem muzyki, która towarzyszy naszej lekturze, jest reprezentujący to samo pokolenie Łukasz Borowiecki. "Odmłodziliśmy" tym samym Gustawa Herlinga-Grudzińskiego, który swoje wczesne opowiadania publikował, mając 40 lat.  


Baszka Marcinik i Bartosz Porczyk, Baszka Marcinik i Bartosz Porczyk, fot. Wojciech Dorosz/Polskie Radio

Lekturę rozpoczynamy w dniu setnych urodzin pisarza – 20 maja.

Zapraszamy do wysłuchania dwudziestu fragmentów opowiadań, których styl i klimat stanowią pewne novum w prawie 20-letniej historii naszych lektur w wydaniu dźwiękowym. To będzie zarazem szczególne przygotowanie do wakacji 2019 – szlachetna odmiana książki na lato.

Gustaw Herling-Grudziński – "Skrzydła ołtarza" – od poniedziałku do czwartku, około 20.50.

Projekt jest realizowany przy współpracy z Instytutem Książki.

Baszka Marcinik oraz Renata Szewczak, Janusz Deblessem, Wojciech Dorosz i Kuba Sadowski.

Polecane