"Pierwszy krok w chmurach" znów w księgarniach. Debiut Hłaski wciąż się broni?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
"Pierwszy krok w chmurach" znów w księgarniach. Debiut Hłaski wciąż się broni?
Marek Hłasko idzie po Nagrodę Wydawców, w styczniu 1958 r. Kilka miesięcy później wyjechał z Polski na zawszeFoto: PAP/CAF

– Czytałem to z nieukrywaną przyjemnością. To ta część dorobku Marka Hłaski, która najlepiej się broni – ocenia Mariusz Cieślik.

Posłuchaj

"Pierwszy krok w chmurach", czyli prawda o polskiej codzienności lat 50. (Przodownicy lektury/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Wydawnictwo Iskry Wydawnictwo Iskry

– Wydawnictwo Iskry wznowiło debiut Marka Hłaski "Pierwszy krok w chmurach" w bardzo ładnej szacie edytorskiej. To wydawnictwo dba o tego twórcę i wydaje również jego teksty wydobyte z archiwów – mówi Mariusz Cieślik. Autor "Przodowników lektury" przypomina, że opowiadania, które ukazały się po raz pierwszy w 1956 roku, zszokowały wówczas opinie: zarówno publiczną, jak i literacką.  

Szesnaście opowiadań zawartych w debiutanckim tomie Marka Hłaski – jednego z najbardziej wyrazistych polskich prozaików – przedstawia naturalistyczne obrazy z czasów realizmu socjalistycznego. Zawarty w nich dosadny, szorstki i pozbawiony złudzeń świat to nie tylko przejmujący zapis ludzkich losów, ale też głębokie studium psychologiczne bohaterów, którzy w różny sposób próbują buntować się przeciwko zastanej rzeczywistości. 

Zapraszamy do wysłuchania audycji.  

***

Tytuł audycji: Przodownicy lektury
Prowadzi: Mariusz Cieślik
Data emisji: 15.05.2019
Godzina emisji: 10.12

materiały prasowe/gs/ab

Polecane