Stacey Kent: smutek nie zawsze jest zły

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stacey Kent: smutek nie zawsze jest zły
Jim Tomlinson, Marek Niedźwiecki i Stacey KentFoto: Sylwia Hejj/PR

Dzień po występie w warszawskim Teatrze Muzycznym Roma amerykańska wokalistka jazzowa odwiedziła radiową Trójkę.

Posłuchaj

Marek Niedźwiecki w rozmowie ze Stacy Kent (Do południa/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Stacey Kent to absolutna ekstraklasa wokalistyki jazzowej, artystka wytwórni Blue Note, laureatka prestiżowych nagród (nominowana m.in. do nagrody Grammy).

Urodziła się w Stanach Zjednoczonych, ale karierę rozpoczęła w Anglii, gdzie związała się z saksofonistą Jimem Tomlinsonem – nie tylko artystycznie, ale również prywatnie. Wraz z publikacją jej pierwszego solowego albumu "Close Your Eyes" w 1997 roku krytycy ogłosili narodziny nowej gwiazdy jazzu o czystym, urzekającym głosie. Chwalili jej umiejętność nieskazitelnego frazowania i niepowtarzalną estetykę łączącą wrażliwość i wyrafinowanie.

Jej covery standardów Great American Songbook oraz repertuar brazylijski, włącznie z klasycznymi utworami Duke'a Ellingtona, Cole'a Portera i Antonio Carlosa Jobima, mają charakterystyczny dla tej artystki współczesny posmak.

stacey kent koncert 1200.jpg
Stacey Kent na Trójkowej scenie [WIDEO]

Stacey Kent ugruntowała swoją pozycję jako jedna z najjaśniejszych gwiazd jazzu nowego stulecia: wybrano ją najlepszą wokalistką jazzową British Jazz Awards 2001 oraz BBC Jazz Awards 2002. Jeszcze większy sukces nadszedł wraz z wydaniem jesienią 2007 roku szóstego albumu artystki "Breakfast on the Morning Tram" (pierwszego pod szyldem legendarnej wytwórni Blue Note), który niemal od razu sprzedał się w liczbie 300 tys. egzemplarzy. We Francji album pobił rekord – 150 tys. CD to jeden z najlepszych wyników sprzedaży jazzowej płyty w tym kraju. Artystka odbyła wówczas triumfalną trasę koncertową. Wiosną 2009 roku Stacey Kent została uhonorowana orderem narodowym Ordre des Arts et des Lettres przyznawanym przez francuskiego ministra kultury.

Pierwsze oznaki jej frankofońskich skłonności były widoczne już na płycie "Breakfast On the Morning Tram", gdzie znalazło się kilka piosenek z francuskiego repertuaru: "Samba Saravah" oraz dwa covery utworów Serge'a Gainsbourga. Na albumie "Raconte-moi…" Kent powróciła do klasyki francuskiej muzyki, odkrywając na nowo utwory twórców takich jak Barbara, Paul Misraki, Henri Salvador, Georges Moustaki i Benjamin Biolay.

"Ma styl porównywalny do największych – do Billie Holiday, Elli Fitzgerald, śpiewa jak Nat King Cole, czysto, wyraźnie, w tonie przypominającym rozmowę" – powiedział niegdyś o Kent trzykrotny zdobywca Oscara, nieżyjący już Jay Livingston.

"Każdy, kto słucha śpiewu Stacey Kent ma wrażenie, że śpiewa ona wyłącznie dla niego" – komplementują krytycy, podkreślając wyjątkową więź, która rodzi się na koncertach pomiędzy artystką a słuchaczami.

Wszystkie płyty Stacey Kent okazały się bestsellerami i uzyskiwały prestiżowe nagrody (m.in. BBC Jazz Awards, British Jazz Award).

Najnowszy album wokalistki zatytułowany "I Know I Dream" to wybór 12 wspaniałych utworów. Oprócz znanych standardów usłyszymy kilka całkiem nowych kompozycji autorstwa Jima Tomlinsona, które wykonywane są przez Stacey Kent z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej.

– Przywiązywaliśmy mnóstwo uwagi do każdego szczegółu płyty "I Know I Dream". Nagranie albumu z orkiestrą nie zdarza się co dzień i pracowaliśmy na to od dawna. Pisaliśmy piosenki, których z premedytacją nie nagrywałam wcześniej, były specjalnie odkładane były na tę płytę. Poskładaliśmy to w sposób, w jaki sobie założyliśmy. U podstaw chcieliśmy zachować nasze brzmienie, wrażliwość, intymność tej muzyki, ale musieliśmy to zrobić z 50 innymi muzykami. Moim zdaniem udało się – mówi wokalistka.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy Marka Niedźwieckiego ze Stacey Kent, w której artyska mówi, czy planuje śpiewać... po polsku.

***

Tytuł audycji: Do południa
Prowadzi: Hirek Wrona
Autor rozmowy: Marek Niedźwiecki
Goście: Stacey Kent (wokalistka jazzowa), Jim Tomlinson (muzyk, producent muzyczny, aranżer, kompozytor)
Data emisji:
15.05.2019
Godzina emisji:
10.32

ml/kh

Polecane