Walka z pedofilią. Jarosław Gowin: Kościół nie zdał egzaminu w tej sprawie

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Walka z pedofilią. Jarosław Gowin: Kościół nie zdał egzaminu w tej sprawie
Jarosław GowinFoto: PR

– Jeżeli ktoś celowo chronił pedofilów, to powinien ponieść nie tylko konsekwencje kościelne, ale i karne – mówił w "Salonie politycznym Trójki" wicepremier Jarosław Gowin.

Posłuchaj

Jarosław Gowin o walce z pedofilią (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W sobotę na oficjalnym profilu Tomasza Sekielskiego na kanale YouTube premierę miał dokument pt. "Tylko nie mów nikomu", w którym przedstawione zostały przypadki wykorzystywania seksualnego małoletnich przez osoby duchowne. W dwugodzinnym dokumencie znalazły się m.in. wywiady z ofiarami księży, zapis konfrontacji ofiar i księży, rozmowy z psychologiem i prawnikami. Można zobaczyć zdjęcia bohaterów sprzed lat, kamera towarzyszy im w podróżach do miejsc, w których  jak opisują  dochodziło do molestowania.

Jarosław Gowin tłumaczył, że na razie jest za wcześnie, aby oceniać przebieg dyskusji na temat filmu braci Sekielskich. Jak mówił, na szczęście dominują głosy powagi i poruszenia, na jakie ten film zasługuje. Gość Trójki liczy na szybkie i zdecydowane działania Kościoła.

 Uważam, że Kościół w tej sprawie nie zdał egzaminu i musi, mówiąc językiem kościelnym, stanąć w prawdzie. Jednak w żadnej grupie społecznej nie spotkałem tak wielu wspaniałych ludzi, co wśród duchownych. Pamiętajmy, że zarzuty dotyczą bardzo drobnej ich cząstki  podkreślił wicepremier.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Dodał, że postulaty przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny, by sprawy o pedofilię nie ulegały przedawnieniu, należą do tych, które trzeba rozważyć.

 Proszę jednak moich kolegów polityków, by nie wykorzystywać tej sprawy w kampanii wyborczej. To tylko potęgowanie zła, które się dokonało  zaapelował Jarosław Gowin.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Jarosław Gowin (wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego)
Data emisji: 14.05.2019 
Godzina emisji: 8.13

mr/ml

Polecane