Stan Sakai: staram się dbać o detale

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Stan Sakai: staram się dbać o detale
Usagi Yojimbo. Tom 2Foto: mat. promocyjne

W tym wydaniu audycji mówimy o Japonii z okresu Edo. Pojawia się ona na kartach kultowych już komiksów "Usagi Yojimbo", których twórcą jest Stan Sakai.

Posłuchaj

Między krajem zwierząt-samurajów, a światem horrorów Stephena Kinga (ABC popkultury - zestaw powiększony/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Akcja rozgrywa się w Japonii na początku XVII wieku w epoce Edo. Bohaterami są antropomorficzne zwierzęta. Główna postać to Miyamoto Usagi, królik-ronin przemierzający kraj w ramach shogyusha – pielgrzymki wojownika, najmujący się jako ochroniarz. Postać Miyamoto Usagiego zainspirowana była osobą mistrza miecza Miyamoto Musashiego, natomiast styl i atmosfera komiksu nawiązują do filmów Akiry Kurosawy i serii komiksowych "Samotny wilk i szczenię" i "Groo the Wanderer".

Usagi Yojimbo. Tom 2 Usagi Yojimbo. Tom 2

Stan Sakai pojawił się w Polsce pod koniec kwietnia i wówczas rozmawiała z nim Wioletta Myszkowska. – Dorastałem na pograniczu Wschodu i Zachodu. Urodziłem się w Kioto. Mój ojciec stacjonował tam z armią USA w czasie okupacji Japonii po II wojnie światowej. Tam poznał moją mamę. Ona od zawsze opowiadała nam legendy japońskie, ale jako dziecko nie doceniałem tego. Potem odkryłem kino. Co weekend oglądałem japońskie filmy w kinie niedaleko domu. Walki na miecze, kreacje Toshiro Mifune, filmy z początku lat 60. – kochałem je. Tak powstał mój bohater. "Usagi Yojimbo" to komiks o samuraju, o japońskiej kulturze, ale opowiedziany z zachodniej perspektywy – mówi Stan Sakai.

Dlaczego bohaterami komiksów Stana Sakai są antropomorficzne zwierzęta? Czy taka konwencja ma głębsze, drugie dno? Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której rozmawiamy także o filmowych adaptacjach dzieł Stephena Kinga.

Od niedawna możemy oglądać w kinach kolejną wersję "Smętarza dla zwierzaków" (pierwsza, w reżyserii Mary Lambert, powstała w 1989 roku). Czy okaże się ona sukcesem na miarę nowej wersji filmu "To" z 2017 roku na podstawie prozy Stephena Kinga? Czy zapowiedziany na wrzesień tego roku "To: Rozdział 2" ma szansę powtórzyć wynik poprzednika?

O tym i o wielu innych ekranizacjach horrorów Stephena Kinga mówi w rozmowie z Katarzyną Borowiecką dr Jacek Rokosz z Łódzkiej Szkoły Filmowej.

***

Tytuł audycji: ABC popkultury – zestaw powiększony
Prowadzi: Katarzyna Borowiecka 
Autorka materiału dodatkowego: Wioletta Myszkowska
Goście: Stan Sakai (twórca komiksów, laureat Nagrody Eisnera), Jacek Rokosz (Łódzka Szkoła Filmowa)
Data emisji: 12.05.2019 
Godzina emisji: 12.06

mat. prasowe/ml/gs

Polecane