Piknik Naukowy pod hasłem "My i maszyny"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Piknik Naukowy pod hasłem "My i maszyny"
23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki KopernikFoto: Łukasz Kowalski/Polskie Radio

11 maja w Warszawie odbył się 23. Piknik Naukowy organizowany przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. W tym roku tematem przewodnim Pikniku było hasło "My i maszyny".

Posłuchaj

23. Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. Atrakcje szlaku Green Velo (Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Piknik Naukowy Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej. Jego celem jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez prezentowanie ciekawych eksperymentów i doświadczeń – zarówno prostych, związanych z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowszych dokonań współczesnych uczonych. Piknik pozwala zrozumieć i poznać naukę, ukazując ją jako niezwykle ekscytującą i pasjonującą dziedzinę życia, a poprzez przybliżenie warsztatu naukowca zachęca i inspiruje zwiedzających do podjęcia samodzielnej aktywności naukowej. 

Co roku w Pikniku Naukowym uczestniczy około 200 instytucji z Polski oraz całego świata. Instytucje naukowe, uczelnie, instytuty badawcze, muzea i instytucje kultury, fundacje związane z edukacją i koła naukowe prezentują swoje osiągnięcia oraz odsłaniają kulisy codziennej pracy. Na Pikniku reprezentowane są różne dyscypliny naukowe, zarówno nauki ścisłe, przyrodnicze, społeczne, jak i humanistyczne. Impreza zapewnia bogactwo pokazów, doświadczeń i prezentacji – co roku około tysiąca. 

Piknik Naukowy wzbudził duże zainteresowanie Unii Europejskiej – w 2005 roku został wyróżniony przez Komisję Europejską jako wzorcowy europejski projekt obszaru "Nauka i społeczeństwo". Impreza była także nominowana do 13. Nagrody Mediów NIPTEL 2007. Piknik stał się inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, w tym do powstania w Warszawie Centrum Nauki Kopernik. Wielbiciele nauki z innych państw, wzorując się na Pikniku Naukowym, organizują podobne imprezy między innymi na Ukrainie i Litwie, w Gruzji, Chorwacji i Rosji. 

Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom profesora Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN oraz pracowników Polskiego Radia: Krystyny Kępskiej-Michalskiej i Roberta Firmhofera, od 2006 roku dyrektora Centrum Nauki Kopernik. Pierwszy Piknik Naukowy (jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS) odbył się 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta. Wzięło w nim udział 17 warszawskich instytucji naukowych i dydaktycznych, które w 13 namiotach prezentowały doświadczenia i pokazy z fizyki, archeologii i medycyny. Piknik odwiedziło wówczas ponad 3 tysiące osób, co środowisko naukowe uznało za duży sukces. W kolejnych latach liczba zwiedzających szybko rosła – od 2005 roku utrzymuje się w okolicach 100-120 tysięcy. Od 2008 roku Piknik Naukowy jest organizowany wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik. 

Od 1997 do 2009 roku Piknik Naukowy odbywał się na Rynku Nowego Miasta oraz Podzamczu w Warszawie, w latach 2010-2012 w Parku Marszałka Edwarda Rydza Śmigłego. Od 2013 roku lokalizacją imprezy jest Stadion Narodowy. 

***

W tym roku przestrzeń Pikniku Naukowego podzielona została na siedem stref tematycznych, w których odbyło się ponad tysiąc pokazów.

W Strefie Przyszłości uczestnicy Pikniku mogli znaleźć wynalazki, technologie i badania, które zmieniają nasze codzienne życie.

Można było tam m.in. spotkać niebieskiego humanoidalnego robota MelSon (który świetnie biega, ćwiczy sumo i potrafi precyzyjnie odwzorować ludzkie ruchy), zobaczyć, jak w bioreaktorze dojrzewają wydrukowane w 3D narządy i samodzielnie przetestować możliwości łazika marsjańskiego HAL-062.

Z kolei w Strefie Zdrowia goście Pikniku mogli się przekonać, jak działa współczesna medycyna. Zobaczyli też m.in. jak przebiegają zabiegi implantacji zastawki aorty, stymulatora serca, stabilizatora kręgosłupa, a nawet samodzielnie przeprowadzili różne zabiegi na specjalnych symulatorach. Zaprezentowane zostały też wynalazki ułatwiające codzienne życie osobom niepełnosprawnym, takie jak nowoczesne protezy kończyn czy... egzoszkielety.

Strefa Kultowych Eksperymentów przywitała natomiast uczestników najlepszymi, klasycznymi pokazami popularnonaukowymi: pobieraniem odcisków palców, wyciskaniem prądu z ogórka czy przygotowywaniem cieczy superlepkiej.

Miłośnicy majsterkowania mieli okazję odwiedzić także Strefę "Zrób to sam", gdzie czekała na nich możliwość zrobienia m.in. badającego atmosferę satelity, własnego robota R2D2 lub zabawkowego pojazdu recyklingowego Galimoto.

Najmłodsi uczestnicy Pikniku znaleźli coś dla siebie w specjalnie dla nich przygotowanej Strefie Rodziny, gdzie mogli spotkać mówiące ludzkim głosem dinozaury, opowiadające o sobie i swoich czasach.

Z kolei w Strefie Cywilizacji można było się dowiedzieć, jak nauka tłumaczy relacje społeczne i rozwój naszej cywilizacji. Goście tej strefy drukowali opisy XIX-wiecznych wynalazków i technologii, samodzielnie robili pranie i ubijali masło w średniowiecznym domu. Samodzielnie badali też wykop archeologiczny.

W Strefie Gości Zagranicznych uczestnicy zapoznawali się z dokonaniami naukowców z różnych krajów, np. wynalazkami z Czechosłowacji, dawnymi i najnowszymi osiągnięciami chińskich uczonych czy mechanizmami opisanymi jeszcze przez XII-wiecznego arabskiego inżyniera al-Dżazariego.

Pełna mapa 23. Pikniku Naukowego --> http://mapapiknikunaukowego.kopernik.org.pl/

(IAR/mk)

Polecane