Michał Rusinek prześwietla współczesne poradniki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Michał Rusinek prześwietla współczesne poradniki
Michał RusinekFoto: PAP/Grzegorz Michałowski

– Muszę się pożalić, że niektóre z tych poradników były szalenie kosztowne, zwłaszcza te dotyczące przetrwania, ponieważ były do nich dodawane albo kocyk, albo toporek, albo kompas, albo coś tam. To był tak zwany gratis, ale znacznie podnosił koszt książki – zauważa autor książki "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki".

Posłuchaj

Czy warto czytać poradniki? (Akademia rozrywki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki  Michała Rusinka "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", Wydawnictwo Agora Okładka książki Michała Rusinka "Niedorajda, czyli co nam radzą poradniki", Wydawnictwo Agora

Z rozmowy i książki możemy dowiedzieć się: jak podrywać, jak sprzedawać, jak być pisarzem, jak być inteligentem, a nawet jak uprawiać seks. Jak przyznaje Michał Rusinek, aby napisać tę książkę, musiał przeczytać około stu poradników. 

Jeden z rozdziałów ma tytuł "Jak być paryżanką", co zaskoczyło samego autora. Okazało się, że szukał poradnika, jak być kobietą, ale takiego nie znalazł, natknął się za to na około 20 poradników, jak być paryżanką. – I nie chodzi o to, jak być paryżanką w Paryżu, bo to by było zbyt proste. Chodzi o to, jak być paryżanką nad Wisłą, Odrą i nad innymi rzekami – wyjaśnia Michał Rusinek. Żeby było ciekawie, poradniki te przekazują sprzeczną wiedzę. – W jednym jest, że można nosić beret, a w drugim, że broń Boże, nie można nosić. Podobnie jest z noszeniem bagietki pod pachą – albo to trzeba robić, albo wręcz przeciwnie, bo wychodzi się na nie-paryżankę, a przecież nie o to chodzi – ironizuje autor.

Zastrzega, że nie zamierzał obśmiewać poradnictwa jako takiego, ale wyszukać jego najbardziej kuriozalne przykłady. – W każdym z 12 rozdziałów można znaleźć ważne i przydatne porady, ale przemieszane z kompletną, a nawet niebezpieczną (jak w rozdziale "Jak się leczyć") antyintelektualną pseudowiedzą – podkreśla.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, okraszonej piosenkami z tekstami Michała Rusinka w wykonaniu: Ireny Santor, Zbigniewa Zamachowskiego, Jacka Wójcickiego oraz Grzegorz Turnaua i Anny Marii Jopek.

***

Tytuł audycji: Akademia rozrywki
Prowadzi:
Mariusz Cieślik
Gość:
Michał Rusinek (pisarz)
Data audycji: 10.05.2019
Godzina emisji: 13.09

ag/gs

Polecane