Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Międzywojenne dzieje Konferencji Episkopatu Polski
Ks. Kardynał Aleksander KakowskiFoto: NAC/Archiwum Ilustrowanego Kuriera Codziennego

Konferencja Episkopatu Polski w Kościele katolickim to instytucja zrzeszająca biskupów z Polski, mająca na celu koordynację prac biskupów i współpracę w rozwiązywaniu wspólnych problemów. 

Posłuchaj

Rola Konferencji Episkopatu Polski w jednoczeniu kraju po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku (Białe plamy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Biskupi w Polsce zrzeszają się w konferencje od 1918 roku, więc niedawno obchodziliśmy stulecie KEP. W audycji mówimy o czasach międzywojennych, kiedy posługę prymasa pełnili Edmund Dalbor, a od 1926 roku August Hlond. Kardynał Aleksander Kakowski zaś do śmierci w 1938 roku zachował tytuł prymasa Królestwa Polskiego.

Biskup Marek Solarczyk wspomina początki Konferencji Episkopatu. – Stworzono coś, co nie było tak bardzo powszechne, bo też warto pamiętać - i to jest bardzo mocno akcentowane - że konferencje krajowe nie były realizowane – mówi. Były za to konferencje prowincjalne.

Jan Żaryn, historyk, przypomina pewne fakty z początków konferencji. – Jest akt z 5 listopada 1916 roku i arcybiskup Kakowski, jako metropolita warszawski, przygotowuje stulecie istniejącej od 1818 roku metropolii warszawskiej – mówi gość Trójki. Zdaniem historyka jest to uznanie Królestwa Polskiego na mapach ówczesnej Europy. Metropolia Warszawska w granicach Królestwa Polskiego stała się Kościołem prowincjonalnym, na czele którego stoi prymas Królestwa Polskiego.

Jak przebiegło zjednoczenie Kościoła katolickiego w niepodległej po 123 latach zaborów Polsce? Jaka była rola Kościoła w odzyskaniu niepodległości i jak wyglądały stosunki między hierarchami? Jaką rolę pełnił wizytator papieski Achilles Ratti, późniejszy papież Pius XI?

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Białe plamy
Prowadzi:
 Mirosław Biełaszko
Goście: bp Marek Solarczyk, Jan Żaryn (senator, historyk Kościoła)
Data emisji: 8.05.2019
Godzina emisji:
 22.06

ag/gs


Polecane