Czy Polska powinna stopniowo rezygnować z węgla?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy Polska powinna stopniowo rezygnować z węgla?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock.com/1968

Robert Biedroń ogłosił plan zamknięcia wszystkich kopalń węgla do 2035 roku. Eksperci uważają, że takie pomysły wyborcze są oderwane od realiów ekonomicznych i pytają: "skąd weźmiemy prąd?".

Posłuchaj

Czy Polska powinna stopniowo rezygnować z węgla? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Grzegorz Schetyna zapowiada: "Dzięki wsparciu Unii zwalczymy smog i zlikwidujemy węgiel jako paliwo do domów i mieszkań w ciągu najbliższej dekady". Jak powszechnie wiadomo, węgiel nie jest zdrową kopaliną i wszyscy chcemy ograniczać jego spalanie. No i problemem jest dotowanie górnictwa. Pytanie tylko, czy możemy sobie na to pozwolić…

Czy Polska już teraz powinna stopniowo rezygnować z węgla? – Na pewno jest to możliwe, ale pozostaje pytanie – czy racjonalne. 30 lat temu w Polsce był 74 kopalnie, a obecnie jest 14. I jedynym efektem jest to, że zastąpiliśmy węgiel śląski węglem rosyjskim – mówił w audycji inż. Jerzy Markowski, były wiceminister przemysłu, handlu oraz gospodarki.

Zdaniem Bartłomieja Derskiego z portalu WysokieNapiecie.pl wydobycie węgla w Polsce zakończy się w ciągu najbliższych 30 lat. – To ze względu na wyczerpywanie się zasobów. Trzeba pamiętać, że Europa jako pierwsza rozpoczęła rewolucję przemysłową, tutaj wydobywaliśmy najpłycej leżące zasoby węgla i po prostu już ich nie mamy – powiedział gość Kuby Strzyczkowskiego.  

Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Jerzy Markowski (inżynier, górnik, były wiceminister przemysłu, handlu oraz gospodarki), Andrzej Szczęśniak (ekspert ds. energetyki), Elżbieta Mączyńska (Polskie Towarzystwo Ekonomiczne), Bartłomiej Derski (portal wysokienapiecie.pl), Radosław Gawlik (Stowarzyszenie Ekologiczne Eko-Unia Zieloni)
Data emisji: 8.05.2019 
Godzina emisji: 12.07

abi/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:


Polecane