Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dwujęzyczność. Jak wpływa na dziecko?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

– Jeżeli mama mówi po polsku, a tata mówi po angielsku i zakładam, że wzjamenie rozumieją obydwa te języki, dziecko automatycznie będzie także je rozumiało – mówi Małgorzata Kicana, dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS. 

Posłuchaj

Zalety i wady dwujęzyczności (Godzina wychowawcza/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Rozmówczyni Katarzyny Pruchnickiej podkreśla jednocześnie, że im wcześniej wprowadzamy drugi język, tym bardziej harmonijna, skuteczna komunikacja w jednym języku może ucierpieć. – Dziecko może nawet nie zdawać sobie sprawy, że przeskakuje z języka na język – zaznacza Małgorzata Kicana i dodaje, że niewskazana jest także tzw. wymuszona dwujęzyczność, czyli sytuacja, w której rodzice postanawiają, że w domu będą mówić tylko i wyłącznie w jednym języku – obcym dla jednego z nich.

– To sztuczna sytuacja, co niekoniecznie może dobrze wpłynąć na dziecko. Język to nie są tylko słowa i suchy przekaz faktów, zwłaszcza w kontekście dzieci. Jeżeli dla kogoś ten drugi język nie jest czymś naturalnym, bardzo ciężko będzie mu odtworzyć ciepło, miłość, w języku, który jest dla niego obcy, bo ton głosu nie zawsze jest w stanie to oddać. To samo dotyczy złości – podkreśla gość Trójki.

Czy to prawda, że dwujęzyczne dzieci zaczynają później mówić? Czy w sensie rozwoju intelektualnego dziecka są jakieś korzyści z dwujęzyczności? Więcej w dołączonym nagraniu. 

W "Godzinie wychowawczej" rozmawialiśmy także o rodzinnych aktywnościach fizycznych, które nie tylko poprawiają kondycję, ale także wzmacniają więzi i są dobrym pomysłem na spędzanie wolnego czasu. Które sporty można uprawiać całą rodziną? Zapraszamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Godzina wychowawcza 
Prowadzi: 
Katarzyna Pruchnicka
Goście: Małgorzata Kicana (dyrektor metodyczny Szkoły Językowej Uniwersytetu SWPS), Ewa Świerżewska (promotorka kultury dziecięcej, założycielka portali: kulturka.pl, sportowarodzina.pl)
Data emisji: 6.05.2019
Godzina emisji: 23.08

kh/kw

Polecane