Jakie są plany Izraela wobec Palestyny?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie są plany Izraela wobec Palestyny?
Skutki konfliktu izraelsko-palestyńskiegoFoto: PAP/EPA/HAITHAM IMAD

Do eskalacji między Palestyńczykami a Izraelem doszło w sobotę. Snajper palestyńskiego Islamskiego Dżihadu oddał kilka strzałów w kierunku żołnierzy izraelskich. Dwóch z nich zostało rannych.

Posłuchaj

Skutki konfliktu izraelsko-palestyńskiego (Zapraszamy do Trójki – popołudnie)
+
Dodaj do playlisty
+

Ponadto Palestyńczycy przeprowadzili masowy ostrzał rakietowy. Izraelski system antyrakietowy Żelazna Kopuła z 600 wystrzelonych w ich stronę pocisków przechwycił ponad 150. W odwecie Izrael zaatakował około 320 celów, które należały do bojowników palestyńskich. Walki trwały także przez całą niedzielę. 

Przez cały weekend w Strefie Gazy zginęło co najmniej 29 osób, w tym, co najmniej dziewięciu bojowników. Po stronie Izraela cztery ofiary śmiertelne to cywile, w większości Izraelczycy. 

– Te ostatnie wydarzenia są ciągiem zdarzeń, które trwają ciągiem od wiosny 2018 roku. Mamy okres eskalacji i względnego spokoju. To wahadło wychyla się coraz bardziej. Od 11 miesięcy ten konflikt przynosi więcej ofiar. W tych relacjach nie zmienia się nic – mówi dr Łukasz Fyderek z Katedry Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego. 

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy. 

*** 

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – popołudnie 
Prowadzi:
 Marcin Pośpiech
Autor rozmowy: Michał Żakowski 
Gość: dr Łukasz Fyderek (Katedra Bliskiego i Dalekiego Wschodu, Uniwersytet Jagielloński)
Data emisji: 6.05.2019
Godzina emisji: 17.21

kw

Polecane