Polskie członkostwo w UE wpisane do konstytucji? Komentarze polityków
2019-05-04, 10:05 | aktualizacja 2019-05-17, 16:05
Do polskiej polityki powraca temat wpisania członkostwa Polski w Unii Europejskiej do konstytucji. Do tej kwestii odnieśli się goście audycji "Śniadanie w Trójce".
Posłuchaj
Rok temu prezydent Andrzej Duda chciał pytać rodaków w referendum o wpisanie członkostwa Polski w Unii Europejskiej do konstytucji. W piątek w Warszawie prezydent powiedział, że osobiście tego chce. Za takim rozwiązaniem jest również wicepremier Jarosław Gowin oraz szef PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.
Ryszard Czarnecki przyznał, że "prezydent jest konsekwentny w tej sprawie". – We wczorajszych przemówieniach prezydent wyszedł nawet z szerszą inicjatywą, bo mówił o wpisaniu do konstytucji członkostwa Polski w NATO i ONZ. Referendum powinno być zwieńczeniem dyskusji w tej sprawie. Artykuł w konstytucji jest nie tyle kwestią wpisania UE, ale określenia relacji między nami a Unią, także w kontekście pokazania suwerenności Polski – powiedział europoseł PiS.
Jarosław Kalinowski oznajmił, że "PSL przedstawił tę propozycję w marcu na konwencji wyborczej". – Uważamy członkostwo Polski w UE za coś historycznie epokowego. 20 państw członkowskich UE ma taki zapis. Zasada pomocniczości i zasady państwa prawa są fundamentalne i chcemy, żeby liderzy wszystkich ugrupowań odnieśli się do tej sprawy – przyznał gość audycji.
Grzegorz Długi stwierdził, że chciałby "rozmowy o poważnych zmianach w konstytucji, czyli zmianach ustrojowych". – Różne ugrupowania zaczynają obecnie podchodzić do UE jak do obiektu religijnego. Zmieniajmy konstytucję w sposób mądry, teraz wrzucanie takich tematów jest zabawą przedwyborczą. Po wyborach wszyscy o tym zapomną – dodał polityk.
Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki", "Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".
Patryk Jaki powiedział, że "zadaniem polskich polityków jest obrona naszych interesów". – Musimy nauczyć się tego, że UE jest miejscem, które daje nam wiele plusów, ale jest także przestrzenią walki o narodowe interesy. Zawsze musimy patrzeć przez pryzmat polskiej racji stanu, a nie prześcigać się na różnego rodzaju hasła. W tej sprawie ważne byłyby niuanse – mówił wiceminister sprawiedliwości.
Zdaniem Andrzeja Halickiego "rzecz dotyczy konstytucji, a gdy się jej nie przestrzega, tak jak zrobił to prezydent, to te słowa nie mają wagi." – Nie można dyskutować w sposób nieodpowiedzialny, jednak te kwestie są bardzo ważne, bo dotyczą polskiego bezpieczeństwa i rozwoju dla przyszłych pokoleń – przyznał polityk PO.
Paweł Soloch zaznaczył, że "wystąpienie prezydenta miało szerszy kontekst". – Zmiana konstytucji była elementem szerszej wizji Andrzeja Dudy. Chcemy silnego państwa w silnych sojuszach, równości wobec prawa i równego dostępu do dóbr. UE i NATO są nam potrzebne, chcemy być podmiotem w tych strukturach – powiedział przedstawiciel kancelarii prezydenta.
Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.
***
Tytuł audycji: Śniadanie w Trójce
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Paweł Soloch (Kancelaria Prezydenta RP), Andrzej Halicki (Platforma Obywatelska), Ryszard Czarnecki (Prawo i Sprawiedliwość), Grzegorz Długi (Kukiz'15), Jarosław Kalinowski (Polskie Stronnictwo Ludowe), Patryk Jaki
Data emisji: 4.05.2019
Godzina emisji: 9.08
dn/kw