Punkowa historia punka
2019-05-02, 23:05 | aktualizacja 2019-05-06, 17:05
Ten wieczór spędziliśmy w nowojorskich klubach, spelunach, sekretnych zakątkach miasta, wśród muzyków, groupies, wyrzutków i odmieńców.
Posłuchaj
Są lata siedemdziesiąte, młodzież chce się bawić, młodzież chce krzyczeć, młodzież chce nowych idoli. I przyszli! Iggy, Patti, Debbie i wielu innych.
Punk w Nowym Jorku był potężną siłą – tych, którzy go tworzyli, i piosenek, jakie napisali. Nie zabrakło ich w audycji. Ale przede wszystkim, w roli głównej, Gillian McCain – współautorka znakomitej książki "Please Kill Me" i Danny Fields – legendarny menedżer The Stooges i The Ramones. Były anegdoty, wspomnienia, mnóstwo beztrosko radosnych i zwyczajnie tragicznych historii ludzi, którzy mają swoje miejsce w historii muzyki.
– Trudno powiedzieć, kiedy zaczęła się scena punkowa. Ta muzyka miała swój czas, a kiedy było już po wszystkim, zaczęły się sprzedawać płyty. Nie używaliśmy nawet tego terminu, pojawił się on dopiero z premierą "Punk Magazine" – wspomina Danny Fields.
– Z zebranych przeze mnie materiałów wynika, że momentem narodzin tej sceny jest koncert The Ramones z londyńskiego Roundhouse z 1976 roku. Wcześniej działo się już sporo, ale terminu "punk" nie używano. W książce zaczęliśmy od Velvet Underground, bo dla nas to właśnie punk. Potem Iggy Pop i The Stooges, Patti Smith, Debbie Harry i Blondie, aż po Sex Pistols i The Clash – opowiada Gillian McCain.
Dlaczego rynek brytyjski był niezbędny dla rozwoju muzyki punk? Dlaczego początkowo nie przyjęła się ona w USA? Odpowiedzi na te pytania oraz ciekawostki dot. muzyki i kultury punk w dołączonym nagraniu audycji. Zapraszamy do słuchania!
***
Tytuł audycji: Punkowa historia punka
Prowadzi: Anna Gacek
Gość: Gillian McCain (współautorka książki "Please Kill Me"), Danny Fields (menedżer muzyczny)
Data emisji: 2.05.2019
Godzina emisji: 21.09
ml/at