Trójka|Magazyn Bardzo Kulturalny
Biała willa
2019-04-28, 22:04 | aktualizacja 2019-04-29, 11:04
W Białej Willi na warszawskim Powiślu, w ogrodzie japońskich wiśni, zaledwie kilka lat temu powstał… najmłodszy wydział Uniwersytetu Warszawskiego.
Posłuchaj
Uczy w stylu Artes Liberales. Najmłodszy, ale o najstarszej, bo mającej swoje źródła w starożytności i średniowieczu tradycji. Dawno temu – Sztuki Wyzwolone – dzisiaj tłumaczy się je, jako Wolne. Nazwa łacińska pozostała. Wydział Artes Liberales stanowi uniwersytecki eksperyment – u nas. W Stanach Zjednoczonych – to norma. Funkcjonuje na zasadach Wspólnoty. I Wspólnoty są hasłem tegorocznego, drugiego Festiwalu Artes Liberales. I o nim opowiadają goście pierwszej części wydania MBK. I opowiadają o czymś, co nie jest baśnią, ani projekcją science fiction, choć jest to opowieść o tworzących się nowych elitach intelektualnych, ludzi wykształconych na wolnej uczelni.
![Barbara Marcinik i jej goście w studiu radiowej Trójki](http://static.prsa.pl/images/5b4b384f-c82e-4290-abd0-59e7dc709686.jpg)
Festiwal rozpocznie się 6 maja, zakończy 12. Jego oraz wydziału "dobrym duchem" jest Profesor Maria Poprzęcka – historyk sztuki. Jedną z dwóch opiekunek Festiwalu jest Zuzanna Wiśnicka – Tomalak, reprezentantką grupy medialnej – Monika Trippenbach. Część Festiwalu stanowią Gronalia, czyli juwenalia Artes Liberales, a ich pomysłodawcą i koordynatorem jest Michał Grabowski – student Artes Liberales i Kognitywistyki I stopnia na UW, dodajmy… larpowiec. Na Festiwalu będą: teatr, wystawa, filmy i panele oraz… gry. Wszystko to w Białej Willi i w jej ogrodzie.
![Festiwal Sztuk Wyzwolonych](http://static.prsa.pl/images/62dc7747-1100-41a7-8fa6-2bfee2276820.jpg)
Jeżeli, nadal nie jesteśmy pewni, czy nie śnimy, posłuchajmy ich opowieści, bo na dowód, że istnieją naprawdę, będą naszymi gośćmi.
O Wolności opowiadają także goście części drugiej wydania: Małgorzata Pruchnik – Chołka – Mira Kubasińska, Marcin Marzec – Tadeusz Nalepa, Michał Chołka – Gitarzysta + Ubek i Paweł Leniart – Perkusista oraz Tomasz Man – autor tej opowieści, dramatopisarz i reżyser. W Teatrze im. W. Siemaszkowej w Rzeszowie powstał spektakl, którego premiera właśnie odbyła się, pod tytułem "Kiedy byłem małym chłopcem".
![Kiedy Byłem Małym Chłopcem](http://static.prsa.pl/images/8bea916d-f62e-4e51-950d-1beb85525920.jpg)
Teatr to non-fiction, bo jego bohaterami są ikony polskiej muzyki rockowej. Głównym bohaterem – naturalnie – Tadeusz Nalepa (1943-2007). Punkt wyjścia jest rzeczywisty, reszta jest teatrem. Nasi goście są rzeszowianami, jeden – gdańszczaninem. Premiera rzeszowska, wpisuje się w ciąg historii opowiadanych ostatnio w MBK: o powstaniu polskiego bigbitu na Wybrzeżu oraz o Korze i Maanam w tarnowskim spektaklu.
![Aktorzy występujący w spektaklu "Kiedy Byłem Małym Chłopcem"](http://static.prsa.pl/images/58d7236e-1c4d-4ba5-933e-31d149bc2ab5.jpg)
Bez Trójki i jej muzycznych "zapaleńców": Piotr Kaczkowski, Wojciech Mann, Jan Chojnacki, Piotr Baron, Piotr Metz, Marek Niedźwiecki może… nie byłoby tej muzyki. I nie byłoby wtedy kolejnych pokoleń, które dzisiaj mają ważny głos w tej sprawie. Lista nazwisk – na stronie: www.polskieradio/trojka; adres: zielony długi budynek w ogrodzie na… warszawskim Powiślu.
Taka ścieżka wolności: od morza do krańców południowych wiosną 2019.
Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji.
***
Tytuł audycji: Magazyn bardzo kulturalny
Prowadzi: Barbara Marcinik
Wydawca: Wojciech Dorosz
Data emisji: 28.04.2018
Godzina emisji: 21.08