Zakup śmigłowców AW101. Maszyny trafią do Polski w 2022 roku

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zakup śmigłowców AW101. Maszyny trafią do Polski w 2022 roku
Szef MON Mariusz Błaszczak podpisał umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki WojennejFoto: PAP/Wojtek Jargiło

– Zakup tylko czterech śmigłowców AW101 spowodowany jest dużymi wydatkami na polską armię. W ostatnich latach resort obrony podpisał kontrakty np. na systemy rakietowe, które pochłonęły ponad 18 mld zł – powiedział w Trójce Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa". – Maszyny są drogie, bo przystosowane do zwalczania okrętów podowodnych - podkreślił Maciej Szopa z portalu Defence24.pl.

Posłuchaj

Mariusz Cielma i Maciej Szopa o zakupie czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W piątek minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak podpisał w zakładach PZL-Świdnik umowę na dostawę czterech śmigłowców AW101 dla Marynarki Wojennej od włoskiego koncernu Leonardo. Maszyny trafią do Polski w 2022 r., a koszt ich zakupu wraz z - jak podał resort obrony - pakietem logistycznym, szkoleniowym i sprzętem medycznym, to 1,65 mld zł. Śmigłowce mają być zdolne do zwalczania okrętów podwodnych i operacji poszukiwawczo-ratowniczych w warunkach bojowych (CSAR). Konstrukcja AW101 była jedyną oferowaną w przetargu po wycofaniu się konkurencji z Airbus Helicopters.

Mariusz Cielma z miesięcznika "Nowa Technika Wojskowa" podkreślił, że zakup tylko czterech takich maszyn jest spowodowany dużymi wydatkami na polską armię w ostatnich latach. Przypomniał, że w ostatnich latach Polska podpisała kontrakty m.in. na system wyrzutni rakietowych HIMARS czy systemu rakietowego Patriot. – Koszt tego pierwszego, to 2 mld zł, a drugiego – ponad 16 mld zł. I choć te wydatki nie kumulują się w jednym roku, to widać, że są ogromne. Tym bardziej, że mamy budżet na poziomie ponad 40 mld rocznie, co oznacza, że armia jest kosztowna - powiedział Mariusz Cielma.

Przy okazji podpisania umowy na śmigłowce AW101 powróciła kwestia unieważnionego przetargu na Caracale w 2016 r. Wówczas za 50 tych śmigłowców Polska miała zapłacić ok. 13 mld zł, co miało dawać ok. 260 mln zł za sztukę. Teraz koszt jednego AW101 ma wynieść 400 mln zł, ale Maciej Szopa z portalu Defence24.pl zwrócił uwagę, by tak tego nie upraszczać. – Dlatego, że wtedy nie chodziło o 50 jednakowych Caracali. Mieliśmy otrzymać śmigłowce w różnych wersjach, przeznaczone do różnych zadań. Wśród nich miały się też znajdować maszyny do zwalczania okrętów podwodnych, dużo droższe od pozostałych. Śmigłowce AW101 są przystosowane właśnie do tego celu, stąd ich cena jest taka wysoka - wyjaśnił Maciej Szopa.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Magdalena Uchaniuk-Gadowska
Goście: Mariusz Cielma (miesięcznik "Nowa Technika Wojskowa"), Maciej Szopa (portal Defence24.pl)
Data emisji: 26.04.2019 
Godzina emisji: 17:45

bb/gs

Polecane