Wszystkie mazurki

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wszystkie mazurki
Wszystkie Mazurki ŚwiataFoto: Mariusz Cieszewski

Wszystkie Mazurki Świata – Salon Ambientu – Ginczanka – Wajda – Rozmowy z dziećmi Holocaustu – teatr.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska poleca Pierwszy Wrocławski Salon Ambientu. To cykl, który narodził się w Białymstoku (wywodzi się z działań festiwalu Up To Date) i zdążył już zagościć w wielu polskich miastach. Czas na Wrocław, już 27 kwietnia w specjalnie zaaranżowanej przestrzeni Wyspa Tamka wystąpią Giulio Aldinucci, Piotr Małachowski i tajemniczy gość :), a o Salonie Ambientu opowiada u nas Jędrzej Dondziło. Agnieszka Szydłowska poleca zestaw. Do najnowszej płyty zespołu Hańba, zatytułowanej "1939", dokłada "Mądrość jak rozkosz" Zuzanny Ginczanki, w wyborze i z komentarzem Agaty Araszkiewicz.


Pierwszy Wrocławski Salon Ambientu (mat. promocyjne) Pierwszy Wrocławski Salon Ambientu (mat. promocyjne)

Jak co rok o tej porze, zapraszamy na Festiwal Wszystkie Mazurki Świata! To wiosenny karnawał w sercu Warszawy, święto tradycyjnej muzyki, tańca i śpiewu. Już od 22 kwietnia czekają na nas koncerty i potańcówki z udziałem najlepszych kapel wiejskich, wybitnych muzykantów i ich uczniów. Do tego jeszcze warsztaty, zajęcia dla dzieci, pokazy produkcji ludowych instrumentów i spotkania z ich twórcami z całej Polski i zagranicy, a na koniec Noc Tańca – 10 godzin świetnej muzyki, ponad 30 kapel i taneczne szaleństwo do rana. O "Mazurkach" opowiada u nas Jagna Knittel.

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 20 kwietnia 2019 >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 20 kwietnia 2019 >>>


Odwiedza nas Anna Karczewska – to też ten moment roku. Przed nami kolejna odsłona Weekendu Księgarń Kameralnych. Historia tej inicjatywy nie jest (jeszcze) długa, ale barwna i obrazująca determinację i upór osób zaangażowanych w promowanie miłości do książek.


Zdjęcie z plakatu promującego wystawę "Wajda" (Muzeum Narodowe w Krakowie) Zdjęcie z plakatu promującego wystawę "Wajda" (Muzeum Narodowe w Krakowie)

Zaglądamy też do Krakowa na wystawę "Wajda". W Muzeum Narodowym w Krakowie możemy już oglądać pierwszą monograficzną wystawę Andrzeja Wajdy, multimedialny spektakl nie tylko przypominający, ale także interpretujący twórczość wybitnego reżysera. Wystawa podzielona jest na siedem części tematycznych. Dzięki rezygnacji z porządku chronologicznego jej twórcy skupili się na najważniejszych motywach przewijających się przez całą twórczość reżysera, zestawiając filmy i spektakle z różnych okresów i obudowując je kontekstem biograficznym. O wystawie opowiada u nas Andrzej Betlej  dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.


Okładka książki "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu" (Wyd. Czarne) Okładka książki "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu" (Wyd. Czarne)

W telefonicznym skrócie mkniemy przez Kielce, Poznań i Łódź. Jan Niebudek przegląda premiery teatralne oraz wspólnie z autorką  Patrycją Dołowy opowiada o książce "Wrócę, gdy będziesz spała. Rozmowy z dziećmi Holocaustu". Michał Margański doprawia nasze życie poezją przypominając o akcji Wiersze w mieście.

na FB jesteśmy 24/7

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Michał MargańskiJan Niebudek 
Data emisji: 20.04.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.07

Polecane