Jakie wspólne wartości wciąż łączą Europę?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jakie wspólne wartości wciąż łączą Europę?
Francuscy strażacy wchodzą do spalonej katedry Notre DameFoto: PAP/EPA/IAN LANGSDON

Niedawny pożar katedry Notre Dame w Paryżu dla wielu stał się pretekstem do rozważań nad kondycją współczesnego chrześcijaństwa, a zwłaszcza katolicyzmu, nie tylko we Francji, ale w coraz bardziej zlaicyzowanej Europie.

Posłuchaj

Czy istnieje duchowa więź między Europejczykami? (Klub Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Czy religia i kultura chrześcijańska mogą być jeszcze czymś, co łączy Europejczyków, czy też powinniśmy szukać innych wspólnych wartości łączących mieszkańców naszego kontynentu?

– Jest pełna zgoda, co do tego, że nawet Notre Dame, czy bazylika św. Piotra, to tylko domy boże, ale ręką ludzką uczynione, które mają odzwierciedlać uczucia ludzkie i spotykać ich ze sobą przed Bogiem w godnych, jak najpiękniejszych warunkach, ale jest to tylko dom. Prawdziwa relacja człowieka z Bogiem jest związana z czymś innym, co jest duchową, niematerialną rzeczywistością. Jasnym jest, że nie możemy powiedzieć, że "oto płonie katedra Notre Dame – oto płonie chrześcijańska Europa". To zbyt duże uproszczenie – mówi ks. prof. Witold Kawecki.

Czy istnieje dziś coś, co scala wspólnotę Europejczyków? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Klub Trójki
Prowadzi: Grzegorz Górny
Goście: prof. Jan Grosfeld (ekonomista, politolog i działacz katolicki, profesor Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego, autor wielu książek i artykułów o tematyce teologiczno-społecznej), ks. prof. Witold Kawecki (redemptorysta, profesor nauk teologicznych, specjalista z zakresu teologii moralnej, dyrektor Instytutu Wiedzy o Kulturze, wykładowca Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego)
Data emisji: 17.04.2019
Godzina emisji: 21.09

ml

Polecane