Premier ogłosił zmiany w OFE. Komentarze ekspertów w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Premier ogłosił zmiany w OFE. Komentarze ekspertów w Trójce
Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej dotyczącej OFEFoto: PAP/Leszek Szymański

Premier Mateusz Morawiecki uważa, że propozycja zmian w Otwartych Funduszach Emerytalnych eliminuje czynnik niepewności dla inwestorów. Przedstawiony przez rząd plan zakłada przeniesienie ponad 160 miliardów złotych z OFE na Indywidualne Konta Emerytalne (IKE) lub do ZUS. O sprawie mówili goście "Pulsu Trójki".

Posłuchaj

Jeremi Mordasewicz i Andrzej Sadowski o zmianach w OFE (Puls Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

Jeremi Mordasewicz (Konfederacja Lewiatan) uważa, że formuła Otwartych Funduszy Emerytalnych wyczerpała się. Jak mówił, były one stopniowo demontowane i w tej chwili znaleźliśmy się w pułapce.

– OFE nie są w stanie racjonalnie zarządzać pieniędzmi przyszłych emerytów, ponieważ całość swoich środków muszą inwestować w akcje. Oznacza to wysokie ryzyko – tłumaczył gość Trójki. – Po drugie stale jest poddawana w wątpliwość przyszłość Otwartych Funduszy Emerytalnych, które cechuje długoterminowe inwestowanie. Jeśli nie wiemy, co będzie z OFE za rok, dwa, trzy, to nie da się racjonalnie lokować pieniędzy – podkreślił ekspert.

Dodał, że już od dawna mówi się również o nacjonalizacji OFE, co spowodowałoby straszny chaos na warszawskiej giełdzie.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha) stwierdził z kolei, że OFE miałyby w Polsce szansę funkcjonowania, pod warunkiem, że byłyby funduszami otwartymi, a w rzeczywistości tak nie było, oraz dobrowolnymi.  – Jakim cudem coś, co jest przymusowe, miało być korzystne dla obywatela – zaznaczył ekspert.

W jego opinii, po raz pierwszy rząd mówi o uczciwej prywatyzacji, która polega de facto na zwrocie obywatelom ich własnych pieniędzy, które wcześniej zostały znacjonalizowane.

Zachęcamy do wysłuchania całej audycji. 

***

Tytuł audycji: Puls Trójki
Prowadzi: Marcin Pośpiech
Goście: Jeremi Mordasewicz (doradca zarządu i ekspert Konfederacji Lewiatan) i Andrzej Sadowski (ekspert Centrum im. Adama Smitha)
Data emisji: 16.04.2019 
Godzina emisji: 17.45

mr/mk

Polecane