Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Pożar katedry Notre Dame w Paryżu. Komentarze i archiwalne nagrania w Trójce
Wnętrze katedry Notre Dame po pożarzeFoto: PAP/EPA/CHRISTOPHE PETIT TESSON

W związku z wydarzeniami w Paryżu, duża część wtorkowego programu Trójki jest poświęcona paryskiej katedrze Najświętszej Marii Panny – zarówno próbom jej ratowania jak i 800-letniej historii. 

Posłuchaj

Marek Brzeziński o akcji gaszenia pożaru w katedrze (Zapraszamy do Trójki – ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Prezydent Francji zapowiedział odbudowę paryskiej katedry Notre Dame. Poniedziałkowy pożar objął cały dach, drewniane wnętrze oraz jedną z wież. Runęła też sięgająca 93 metrów wysokości iglica – jeden z symboli Paryża. Emmanuel Macron zapowiedział uruchomienie publicznej zbiórki pieniędzy na rzecz odbudowy zabytku. – Solennie zapowiadam: katedrę odbudujemy. Francja na to czeka, a jej historia na to zasługuje. To nasze przeznaczenie – powiedział francuski przywódca. 

W porannej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 6.05-9.00) prowadzonej przez Marcina Łukawskiego łączyliśmy się z francuskim korespondentem Polskiego Radia Markiem Brzezińskim. Rozmawialiśmy także z w Michelem Viatteau, szefem biura AFP News Agency w Polsce. O znaczeniu katedry w chrześcijańskiej tradycji Europy i konieczności odbudowy świątyni mówił w "Salonie politycznym Trójki" wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański. W porannym paśmie swoimi wspomnieniami związanymi z katedrą opowiadali słuchacze. 

O paryskiej świątyni mówiliśmy także w audycji "Do południa" (godz. 9.05-12.00). Piotr Baron rozmawiał na temat wczorajszej tragedii z Moniką Małkowską. Także wtorkowe wydanie audycji "Za, a nawet przeciw" poświęcone było pożarowi we francuskiej stolicy. Kuba Strzyczkowski pytał słuchaczy, czy pożar katedry zmieni Europejczyków?

W popołudniowej audycji "Zapraszamy do Trójki" (godz. 16.05-19.00) pojawiły się cztery materiały reporterskie poświęcone różnym aspektom dramatycznych wydarzeń w Paryżu. O godz. 18.45 wyemitowaliśmy fragmenty archiwalnej audycji Anny Fuksiewicz z 1995 roku z cyklu "Słynne katedry" o Katedrze Notre Dame. Wypowiadali się w niej Krzysztof Zanussi i prof. Henryk Samsonowicz.

"Klubie Trójki" Monika Małkowska z gośćmi: Elżbietą Bogaczewicz-Biernacką (konserwatorem dzieł sztuki), prof. Wojciechem Kowalskim (prawnikiem) i Danielem Wyszogrodzkim (znawcą musicali) rozmawiała o obecności Katedry Notre Dame w kulturze i popkulturze.  

Przez cały dzień w oprawie muzyka francuska.

Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT Pożar katedry Notre Dame, fot. PAP/EPA/YOAN VALAT

Polecane