Sztokholm. Miasto, które zwodzi turystów

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Sztokholm. Miasto, które zwodzi turystów
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/ Rudy Balasko

– Sztokholm jest jednym z najbardziej posegregowanych miast w Europie. To jest o tyle zaskakujące, że my często kojarzymy go z egalitaryzmem, z otwartością – opowiada Katarzyna Tubylewicz, autorka książki "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą". 

Posłuchaj

Sztokholm – miasto otwarte czy pełne uprzedzeń? (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki Katarzyny Tubylewicz "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą", Wydawnictwo Wielka Litera Okładka książki Katarzyny Tubylewicz "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą", Wydawnictwo Wielka Litera

– To absolutnie nie jest tak, że w Szwecji nie ma snobizmu, czy nie liczy się prestiż, to tylko kody kulturowe są zupełnie inne. Szwedzi pozornie skromnie się ubierają, ale przywiązują dużo większą wagę do marek niż Polacy. Mieszkają w mieszkaniach bez firanek i w drewnianych domach, ale tam adres, pod którym mieszkasz, mówi o tobie prawie wszystko – przekonuje gość "Świata z lotu Drozda".

To, gdzie mieszka się w Sztokholmie, uzależnione jest nie tylko od zasobności portfela, ale także od wykonywanego zawodu, poglądów politycznych czy sposobów spędzania wolnego czasu. Właściwie dobrane miejsce pomagają znaleźć specjalne serwisy internetowe. 

Poszczególne sztokholmskie dzielnice żyją swoim coraz bardziej odrębnym życiem. – Sytuację oogłębiają jeszcze media społecznościowe, które łączą ludzi w grupki i tworzą bańki informacyjne. To spowodowało, że dzisiaj Szwecja jest krajem dużo bardziej spolaryzowanym – mówi Katarzyna Tubylewicz. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której poruszone zostały również inne tematy:

  • Czy Biszkek, stolica Kirgistanu, zmieni nazwę?
  • Powodzie w Rio de Janerio, susze w São Paulo. Z jakimi problemami zmaga się Brazylia?

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Katarzyna Tubylewicz (autorka książki "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą"), Daniel Tubylewicz (autor zdjęć do książki "Sztokholm. Miasto, które tętni ciszą"), dr Ludwika Włodek (dziennikarka, socjolożka ze Studium Europu Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego), Bartłomiej Rabij (dziennikarz i wydawca z Wydawnictwa Mandioca)
Data emisji: 14.04.2019 
Godzina emisji: 8.08

gs/mk

Polecane