22. Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanym. Co zostaje po artystach?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
22. Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanym. Co zostaje po artystach?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/dmitro200

– Te nagrodzone i te nienagrodzone filmy zostawiły we mnie ślad. Wspaniałe w tym festiwalu jest to, że bez względu na to, jak dobry jest film, postać czy dzieło sztuki, o którym opowiada, samo w sobie rezonuje z odbiorcą – podkreśla Kinga Dębska, przewodnicząca festiwalowego jury.

Posłuchaj

22. Przegląd Filmów o Sztuce w Zakopanym za nami. Jakie wydarzenia pozostaną na długo w pamięci? (Trójkowo, filmowo)
+
Dodaj do playlisty
+

Kinga Dębska przyznaje, że nie jest zwolenniczką filmów-pomników. – Lubię, kiedy jest pokazana słabość i siła człowieka; cena, jaką płaci za bycie artystą, jego duchowe walki i zmagania. Mam po festiwalowych filmach taką refleksję, że artyści mają ciężkie życie, ale coś po nich zostaje, to jest strasznie ważne – przyznaje.

22. edycja Przeglądu Filmów o Sztuce, która odbyła się w dniach 10-14 kwietnia w Zakopanem, była objęta patronatem Trójki. Filmy konkursowe oceniło jury pod wodzą znakomitej reżyserki Kingi Dębskiej. – Nasze grono było bardzo zróżnicowane. To dobrze i źle. Byliśmy z zupełnie innych dziedzin sztuki i kultury. W skład jury weszli Zofia Gołubiew, dyrektorka Muzeum Narodowego w Krakowie; Jan Kanty Pawluśkiewicz; Barbara Hollender; panie z Ośrodka Kultury w Zakopanem; Jan Wierzejski, operator filmów górskich. To kompletnie różne osobowości. Trochę obawiałam się naszych obrad, bo myślałam, jak my się dogadamy. Okazało się to możliwe, choć nie powiem, że obrady były najspokojniejsze spośród tych, w których uczestniczyłam. Były jednak bardzo konstruktywne – podkreśla rozmówczyni Ryszarda Jaźwińskiego. Jak przyznaje, sama oceniając filmy myślała emocjami, bo takie jest jej kino.


Festiwal Filmów o Sztuce Zakopane, fot. materiały prasowe Festiwal Filmów o Sztuce Zakopane, fot. materiały prasowe

Zapraszamy do wysłuchania dołączonego nagrania audycji, w której ponadto: 

  • aktualności filmowe;
  • muzyka filmowa.

***

Tytuł audycji: Trójkowo, filmowo
Autor: Ryszard Jaźwiński
Goście: Kinga Dębska (reżyserka, przewodnicząca jury 22. Przeglądu Filmów o Sztuce), Jerzy Armata (krytyk filmowy), Jan Kanty Pawluśkiewicz (kompozytor)
Data emisji: 13.04.2019
Godzina emisji: 16.10

gs/pg

Polecane