Artyści i ich życie w czasach PRL

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Artyści i ich życie w czasach PRL
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Pexels/Pixabay

Dlaczego Marek Hłasko nie chciał iść do wojska? Dlaczego Edwardowi Linde-Lubaszence chciano złamać karierę? Czy Zbigniew Herbert przechytrzył bezpiekę? Odpowiedzi na te i inne pytania udziela autor książki "Artyści, PRL i bezpieka".

Posłuchaj

"Artyści, PRL i bezpieka" (Historie jak z książki/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Artyści, PRL i bezpieka" Okładka książki "Artyści, PRL i bezpieka"

Miłosz, Herbert, Hłasko, Kulmowa, Raszka, Kaczmarski… To między innymi biografie pisarzy, aktorów, muzyków naznaczyły czasy PRL, kiedy władza nie tylko nagradzała, ale także skutecznie karała. W książce zostały opisane trudne relacje władze – twórcy, zostały ukazane także postawy artystów wobec przełomowych wydarzeń w Polsce, które znacząco wpłynęły na ich losy.

Te fascynujące opowieści w sposób bezpretensjonalny, obiektywny i zgodny z faktami opisują rzeczywistość PRL. Pozycja obowiązkowa dla każdego, kogo interesują losy polskich artystów i tropiących ich "smutnych panów" z Rakowieckiej i nie tylko. 

– Ta książka to możliwość poznania pewnych kulisów wydarzeń i rzeczy zupełnie nieznanych. Osobiście zaszokowało mnie to, jak można było odmówić Jackowi Kaczmarskiemu wjazdu do Polski jako cudzoziemcowi. Ciągle dowiadujemy się ciekawych rzeczy – mówi Grzegorz Majchrzak, współautor książki.

– Do napisania tej pozycji popchnął nas fakt, że to temat, który był pomijany. Musimy pamiętać, że za każdą taką historią kryją się żywi ludzie i są to czasami historie chwalebne i warte opisania. Ich jest jednak mniej – dodaje Sebastian Ligarski. 

Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji, w której ponadto:

  • kalendarium;
  • felieton prof. Michała Kopczyńskiego;
  • Dzieje się historia: "Wybitne dzieci sławnych Polaków" – Marek Borucki;

***

Tytuł audycji: Historie jak z książki
Prowadzi: Marek Stremecki
Gość: Sebastian Ligarski i Grzegorz Majchrzak (autorzy książki "Artyści, PRL i bezpieka")
Data emisji: 9.04.2019
Godzina emisji: 22.06

mat. prasowe/kw/ml

Polecane