Gaga, czyli taneczny język ciała i wyobraźni

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Gaga, czyli taneczny język ciała i wyobraźni
GagaFoto: Ascaf/mat. prasowe

– Gaga nazywamy językiem, ponieważ to swoisty zestaw komunikatów i ruchów, które się powtarzają. Można zmieniać ich elementy, jak w języku mówionym – mówi prowadząca zajęcia Adi Weinberg-Prejna.

Posłuchaj

Czym jest taniec Gaga? (Zapraszamy do Trójki - ranek)
+
Dodaj do playlisty
+

Gaga to język ruchowy zdefiniowany przez Ohada Naharina, dyrektora artystycznego i choreografa Batsheva Dance Company w Tel Avivie. Język ruchowy Gaga narodził się z przekonania o leczniczej, dynamicznej, stale zmieniającej się mocy ruchu i dziś nadal się rozwija.

Gaga (fot. Gadi Dragon) Gaga (fot. Gadi Dragon)

​Gaga jest nowym sposobem na zdobycie samoświadomości poprzez ciało. Gaga tworzy ramy dla odkrywania i wzmacniania ciała: zwiększa elastyczność, wytrzymałość i zwinność, jednocześnie rozbudzając zmysły i wyobraźnię.


(fot. Eliza Krakowka) (fot. Eliza Krakowka)

– Jeszcze w Izraelu uczyłam grupę osób z chorobą Parkinsona w bardzo zaawansowanym stadium. Mimo to, byli bardzo zaangażowani. Po jednej serii zajęć, jedna z uczestniczek, która nie chodziła, spytała mnie "kiedy będziemy skakać?". Bardzo mnie to wzruszyło. Widziałam, że dzięki warsztatom inaczej się poruszała, stawiała kroki tak, jak nie była inaczej w stanie. I nagle, w jej wyobraźni, skok stął się możliwy. Fantazja stała się silniejsza niż ciało – wspomina Adi Weinberg-Prejna.


(fot. Gadi Dagon) (fot. Gadi Dagon)

Czego potrzeba by zacząć swoją przygodę z Gaga? Zapraszamy do wysłuchania nagrania.

***

Tytuł audycji: Zapraszamy do Trójki – ranek
Prowadzi: Hirek Wrona
Autorka materiału reporterskiego: Wioletta Myszkowska
Data emisji: 20.03.2019
Godzina emisji: 10.15

mat. prasowe/ml

Polecane