Katarzyna Lubnauer o sytuacji w oświacie: to nie jest już kryzys, ale katastrofa

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Katarzyna Lubnauer o sytuacji w oświacie: to nie jest już kryzys, ale katastrofa
Katarzyna Lubnauer Foto: PR

– Mam wrażenie, że rząd nie zdaje sobie sprawy, że to nie jest już kryzys, ale katastrofa – mówiła w "Salonie politycznym Trójki" Katarzyna Lubnauer, przewodnicząca Nowoczesnej.

Posłuchaj

Katarzyna Lubnauer o sytuacji w oświacie (Salon polityczny Trójki)
+
Dodaj do playlisty
+

W poniedziałek rząd przedstawił nauczycielom pięć propozycji. Według deklaracji wicepremier Beaty Szydło, związkowcy przyjęli cztery z nich. Rząd zaproponował trzecią transzę podwyżek płac we wrześniu, "dodatek na start" dla nauczycieli stażystów, skrócenie ich stażu, zmiany w sposobie oceniania nauczycieli, a także określenie minimalnej stawki dodatku za wychowawstwo. Wątpliwości związkowców budziła jedynie kwestia niewystarczających – ich zdaniem – podwyżek dla nauczycieli.

Katarzyna Lubnauer stwierdziła, że mamy do czynienia z wielką nieodpowiedzialnością rządu w stosunku do rodziców i uczniów. W jej opinii postulaty oświatowych związków zawodowych są bardzo konkretne i nie niszczą prawa.

– Uważam, że priorytetem jest danie 1000 złotych nauczycielom, niż inne obietnice z "piątki Kaczyńskiego" – podkreśliła gość Trójki.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Przewodnicząca Nowoczesnej jest zdania, że należy wprowadzić zmiany w karcie nauczyciela. Jak mówiła, to dokument, który liczy ponad 30 lat i jest mocno leciwy.

– Rozmowa o karcie nauczyciela powinna się przetoczyć. Czy w tej chwili jest dobry moment? Wydaje mi się, że nie. Po wyborach można o tym pomyśleć – tłumaczyła Katarzyna Lubnauer. – W tej chwili jesteśmy w fazie ostrego protestu nauczycieli. Wprowadzanie jeszcze jednego tematu utrudniłoby bardziej dojście do porozumienia – dodała.

Zapraszamy do wysłuchania całej rozmowy.

***

Tytuł audycji: Salon polityczny Trójki
Prowadzi: Beata Michniewicz
Gość: Katarzyna Lubnauer (Nowoczesna)
Data emisji: 2.04.2019
Godzina emisji: 8.14

mr/kw

Polecane