Czy nasza szkoła uczy samodzielnego myślenia?
Na zlecenie Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii powstał raport dotyczący naszych szkół. Zbadano czego uczymy, jak i co z tego wynika.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: Shutterstock
Okazało się, że szkoła zabija spontaniczność, samodzielne oryginalne myślenie i te cechy, które w przyszłości decydują o innowacyjności. Są winni?
– Systemu edukacji nie da się zmienić natychmiast. Od września tego roku do szkół wjechały mobilne laboratoria, w Centrum Nauki Kopernik przygotowano laboratorium wody, mamy programy kształcenia informatycznego, zresztą najbardziej powszechny w Europie i nagradzany na różnych forach. My tę szkołę realnie już zmieniamy. Mamy materiał, który jest drogowskazem i dla nauczycieli i dla organizatorów systemu. Diagnoza jest. Zmiany systematycznie i powoli będziemy wprowadzać –
– Nie chcę uogólniać, bo to jest szkodliwe. Wydaje mi się, że raport, nawet gdy ma miażdżące wnioski, powinien być kluczem i podstawą do tego, co później będzie powstawało. Namawiam obecny rząd do tego, by wybrać do pierwszej zmiany kształcenie w tych klasach 1-3. Tam jest klucz do otwierania, wspierania uzdolnień, doskonalenia kompetencji twórczego myślenia. Później można już tylko zmniejszać stopień zepsucia – ocenia dr Krzysztof Pawłowski.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: Jadwiga Emilewicz (Minister Przedsiębiorczości i Technologii), dr Krzysztof Pawłowski (twórca i wieloletni rektor Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu), Edyta Gruszczyk (pedagog, profesor zwyczajny i kierownik Katedry Wspomagania Rozwoju i Edukacji Dzieci Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie), Krystyna Starczewska (polonistka, filozofka, etyczka i pedagog, współtwórczyni i dyrektorka Zespołu Społecznych Szkół Ogólnokształcących "Bednarska", prezeska Krajowego Forum Oświaty Niepublicznej), Elżbieta Piotrowska-Gromniak (fundacja Edukacja na NOWO), Agnieszka Pietruszka-Dróżdż (działaczka społeczna, trenerka w firmie Synergis)
Data emisji: 28.03.2019
Godzina emisji: 12.05
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: