Jak wygląda "Buddyjskie Królestwo Mustangu"?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Jak wygląda "Buddyjskie Królestwo Mustangu"?
Zdj. ilustracyjneFoto: Olga Danylenko/Shutterstock.com

– Ta prowincja dzieli się administracyjnie na dwie części: dolny i górny Mustang. Górny jest tym, co w powszechnej świadomości turystycznej funkcjonuje jako to zaginione królestwo w Himalajach, a dolny od dawien dawna jest otwarty. Tam też widać wpływy indyjskie: zarówno te kulturowe, jak i gospodarcze czy polityczne. W górnym Mustangu z roku na rok możemy zaobserwować coraz większą i bardziej intensywną obecność Chińczyków – mówi Magdalena Gołębiowska-Śmiałek. 

Posłuchaj

Magdalena Gołębiowska-Śmiałek o zakamarkach Nepalu (Świat z lotu Drozda/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Okładka książki "Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu" Okładka książki "Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu"

"Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu" to książka o małym skrawku Nepalu, który był świadkiem społecznych, religijnych i politycznych zmian w Himalajach, a dla Zachodu wciąż nosi etykietkę Shangli-la. W audycji rozmowa z autorką Magdaleną Gołębiowską-Śmiałek. Tybetańskie Królestwo Lo, czyli po nepalsku Mustang, przez wieki pozostawało niedostępne dla obcych. Ukryte w najgłębszej dolinie świata, za ośmiotysięcznikami Annapurną i Dhaulagiri, strzegło swoich tajemnic i rytuałów. Docierali tam jedynie pielgrzymi i kupcy prowadzący obładowane solą karawany. Jego historia toczyła się niespiesznie z dala od reszty świata. W końcu jednak musiało otworzyć swoje granice.

Magdalena Gołębiowska-Śmiałek trafia do tej krainy w XXI wieku. Daje się uwieść urokowi starych wiosek, ich mieszkańców i mistycznemu pięknu surowego krajobrazu. Odwiedza księżniczkę należącą do rodziny od wieków rządzącej Mustangiem, opowiada o Khampach, znanych ze swej odwagi partyzantach walczących o niepodległość Tybetu, podziwia piętnastowieczny klasztor Thubczen, który Tiziano Terzani nazwał jedną z "kaplic Sykstyńskich" buddyzmu, i rozmawia z włoskim konserwatorem sztuki ratującym tamtejsze świątynie za dolary od amerykańskich filantropów. Patrzy również, jak nieskażona dotąd przyroda ginie pod kołami chińskich ciężarówek. A usłyszane historie i zobaczone obrazy układają się w opowieść o tym, co się dzieje, gdy zatrzymany czas nagle zaczyna przyspieszać. 

Co zachwyciło autorkę książki w tym wyjątkowym miejscu? Jak wygląda codzienne życie mieszkających tam ludzi? Zapraszamy do słuchania dołączonej audycji, w której poruszone zostały również inne tematy:

  • "Włoczykij" Roman Husarski – o buddyjskich parkach rozrywki w Tajlandii, gdzie trup ściele się gęsto
  • Adam Dzienis i Weronika Bloch oraz film dokumentalny "Human energy" – o ludziach, którzy w różnych zakątkach Europy zmieniają świat na lepsze, a przy okazji wspierają swoje portfele

***

Tytuł audycji: Świat z lotu Drozda
Prowadzi:
 Paweł Drozd
Goście: Magdalena Gołębiowska-Śmiałek (autorka książki "Daleko. Buddyjskie Królestwo Mustangu"), Roman Husarski (podróżnik), Adam Dzienis, Weronika Bloch (podróżnicy)
Data emisji: 24.03.2019 
Godzina emisji: 8.08

kw/mat. prasowe/gs

Polecane