Dyrektywa o prawach autorskich?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dyrektywa o prawach autorskich?
zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/rawpixels

27 marca Parlament Europejski ma głosować nad dyrektywą o prawach autorskich.

Posłuchaj

Dyrektywa o prawach autorskich? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Na wielu portalach trwa akcja protestacyjna przeciwko dyrektywie, bo jak twierdzą niektórzy "wprowadzi do internetu cenzurę". Z drugiej strony czołowe europejskie tytuły prasowe apelują: "Przyjmijmy dyrektywę, to dla mediów sprawa życia i śmierci. Walczymy o pieniądze dla artystów i autorów!"

– Głosowanie, które jest planowane w Parlamencie Europejskim, będzie tym ostatnim. To zatwierdzenie ustaleń krajów Unii Europejskiej z PE. Kiedy kraje członkowskie decydowały się na reformę prawa autorskiego, to wtedy osiem krajów, w tym Polska, było przeciwnych – mówi Beata Płomecka, korespondentka Polskiego Radia w Brukseli. – Zapisy znajdujące się w proponowanej reformie prawa autorskiego wzbudzają bardzo duże kontrowersje i jest wielka niewiadoma, jaka będzie decyzja PE – dodaje.

– Rozmowy o dyrektywie trwają prawie trzy lata. Z jednej strony mamy świat kultury i dziennikarzy, a z drugiej wielkie korporacje – podkreśla Jan Młotkowski ze Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. –  Powiedzmy, że "cenzura" istnieje już dziś. Jeśli np. Youtuber zamieści swój film i będzie korzystał z materiałów chronionych prawem autorskim, to ten materiał zostanie szybko zablokowany – dodaje.

– To nie jest Dziki Zachód. Mam wrażenie, że trochę próbuje się stworzyć taką narrację, jakoby ta dyrektywa jest niezbędna do tego, aby w Internecie istniało prawo – mówi Alek Tarkowski, prezes fundacji Centrum Cyfrowe. – Już dziś bez tych przepisów mamy problemy. Usuwane są różnego rodzaju treści. Jeśli te przepisy w dyrektywie przejdą, to coś co dziś portale robią dobrowolnie, będą wykonywać na mocy prawa – podkreśla.

Jakie przepisy znajdują się w dyrektywie? Co może się zmienić? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski 
Goście: Beata Płomecka (korespondentka Polskiego Radia w Brukseli), Jan Młotkowski (Stowarzyszenie Autorów ZAiKS), Alek Tarkowski (prezes fundacji Centrum Cyfrowe), Hanna Szymańska (adwokat), Jacek Wilk (poseł, Konfederacja), Bogusław Chrabota (redaktor naczelny "Rzeczpospolitej")
Data emisji: 25.03.2019 
Godzina emisji: 12.06

kw/gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane