500+ dla każdego dziecka?
Do konsultacji społecznych trafił właśnie projekt ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Czyli dotyczący programu 500+ na pierwsze dziecko lub jedyne dziecko.
Zdjęcie ilustracyjne
Foto: pixabay
Świadczenie ma być wypłacane bez kryterium dochodowego. Z programu ma skorzystać 6 milionów 800 tysięcy dzieci, w tym 2 miliony jedynaków. Pięknie. Z drugiej jednak strony m.in. ten program może zakłócić tzw. regułę wydatkową państwa i unijny limit dla deficytu budżetów państw ustanowiony na poziomie 3 procent.
– Jeśli chodzi o budżet, to Polska jest w znakomitej sytuacji. Od kiedy rząd pana Mateusza Morawieckiego przejął władzę, to wykazuje się bardzo dobrym zarządzaniem. Deficyt budżetowy jest niemal zerowy po ostatnim roku, a prognoza na następny była z niewielkim deficytem – zaznacza prof. Zbigniew Krysiak z Instytutu Myśli Schumana i Szkoły Głównej Handlowej.
– Zasiłek powinien być elementem pomocy i interwencji w sytuacjach biedy, a nie zastępować pracę. Niestety mamy taki przekaz, który mówi o zastępowaniu pracy właśnie transferami socjalnymi. Takie pieniądze trzeba najpierw realnie wypracować. Nie finansować z kredytu, jak to ma czasami miejsce w niektórych państwach Unii Europejskiej – mówi o pomocy socjalnej w Wielkiej Brytanii Andrzej Sadowski z Centrum im. Adama Smitha.
Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.
***
Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw
Prowadzi: Kuba Strzyczkowski
Goście: prof. Zbigniew Krysiak (Instytut Myśli Schumana, Szkoła Główna Handlowa), Andrzej Sadowski (Centrum im. Adama Smitha), Marek Grabowski (socjolog, prezes Fundacji Mamy i Taty), prof. Katarzyna Duczkowska-Małysz (Politechnika Warszawska), Ewelina Pietrzak-Wojnicz (radca prawny), Piotr Kuczyński (analityk Domu Inwestycyjnego Xelion)
Data emisji: 21.03.2019
Godzina emisji: 12.06
kw
Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji: