Wielowątkowo

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Wielowątkowo
Dorota Masłowska w towarzystwie instruktorów RDKFoto: PR

Tadeusz Rolke – Autosan H9-21 – Skalpel Big Band – Inni Ludzie – Short Waves – Virginia Woolf.

Zaczynamy, polecamy. Agnieszka Obszańska zabiera nas na wystawę Igora Przybylskiego "H9-21". Bohaterem wystawy jest... autobus  tytułowy autosan H9-21. Pojazd ten był produkowany w Sanockiej Fabryce Autobusów Autosan w latach 1973-2006, seria przedprodukcyjna pojawiła się już w roku 1970. Prace nad projektem trwały od 1967 roku, udział w nich miał znany malarz Zdzisław Beksiński. Przedstawiona na wystawie dokumentacja fotograficzna obejmuje pojazdy ze 180 polskich miast, a obok dokumentacji fotograficznej pojawiają się obrazy inspirowane najbardziej charakterystycznymi elementami dizajnu tego polskiego autobusu, o czym opowiada nam Igor Przybylski.

Plakat promujący wystawę zdjęć Tadeusza Rolke (mat. promocyjne) Plakat promujący wystawę zdjęć Tadeusza Rolke (mat. promocyjne)

Agnieszka Szydłowska ma polecenie rozbudowane, tak jak bogata jest twórczość Tadeusza Rolke :) Jeden z najważniejszych polskich fotografów kończy w tym roku 90 lat. Będzie je świętował 24 maja w Domu Spotkań z Historią na wystawie własnych prac. Wystawa "Tadeusz Rolke. Fotografie warszawskie" otwiera się już 21 marca. To pierwsza tak duża prezentacja warszawskich fotografii artysty. "Wielowątkowa opowieść o stolicy lat 50. i 60. − od obrazów zrujnowanego po wojnie miasta, odbudowującego się w socrealistycznym gorsecie, poprzez reportaże z życia mieszkańców, fascynację modą, pięknymi dziewczynami i skuterami lambretta, po zapis życia artystycznego i towarzyskiego, portrety ludzi kultury i sztuki. Z tym obrazami kontrastują zdjęcia komunistycznych polityków, propagandowych haseł i portretów Marksa widocznych w krajobrazie miasta". Kuratorki wystawy, Anna Brzezińska i Małgorzata Purzyńska, wspólnie z autorem, wybrały z jego bogatego archiwum ponad 150 zdjęć. Naszym gościem jest Małgorzata Purzyńska, która w 2016 roku opublikowała książkę "Tadeusz Rolke. Moja namiętność".

Tu można posłuchać pierwszej godziny RDK z 16 marca >>>

Tu można posłuchać drugiej godziny RDK z 16 marca >>>

Odwiedzają nas Maria Stokłosa i Iza Szostak. Z okazji 6. urodzin artyści tworzący kolektyw Centrum w Ruchu organizują SHOW and TELL. Będzie to pierwsze, od momentu powstania Centrum w Ruchu, wspólne spotkanie jedenastu indywidualnych języków twórczych. To format, który pomieści pokazy dwudziestominutowych fragmentów prac, rozmowy, praktyki i prezentacje. Twórcy zaprezentują zarówno fragmenty spektakli, które miały już swoją premierę i z powodzeniem wystawiane są na scenach polskich i europejskich festiwali, jak i pokazy w procesie, skupiające nowe pomysły, związane z obecnie realizowanymi projektami.

Krótkie jest piękne! To po raz kolejny będzie udowadniał SHORT WAVES FESTIVAL, który już 19 marca rusza w Poznaniu. Wiele miejsc wypełni się kinem krótkometrażowym z całego świata. Festiwal to przede wszystkim różnorodność: gatunkowa, stylistyczna, estetyczna i tematyczna. Przejawia się ona nie tylko w zróżnicowaniu filmów, ale też w sposobie ich prezentacji. Pokazy konkursowe klasycznie oglądamy w kinie, teledyski w klubie festiwalowym, a na sekretnych domówkach i w ramach KINO FORMY czeka na nas dodatkowa oprawa muzyczna i performatywna. O SHORT WAVES opowiada nam Emilia Mazik – dyrektorka festiwalu.

Okładka książki "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej (mat. promocyjne) Okładka książki "Inni ludzie" Doroty Masłowskiej (mat. promocyjne)

Duże też jest interesujące! Michał Margański oprowadza nas po świecie Skalpel Big Band. Duet Skalpel nasi słuchacze doskonale znają. Płytami wydanymi w wytwórni Ninja Tune duet przyczynił się do renesansu polskiego jazzu, wpisując go w nowy kontekst elektronicznej muzyki klubowej. Teraz rusza w trasę Skalpel w zupełnie innym wcieleniu – z towarzyszeniem kilkunastoosobowego, jazzowego big bandu. Pomysłodawcą projektu Skalpel Big Band i szefem zespołu jest poznański kontrabasista i kompozytor Patryk Piłasiewicz, który zaprosił do współpracy znakomitych muzyków ze stolicy Wielkopolski... A Michał Margański towarzyszy muzykom już od pierwszych prób tego niezwykłego projektu. Koncerty nadchodzące to: Warszawa (22.03 ), Katowice (23.03) i Kraków (24.03).

Jan Niebudek przygotował dla nas zestawienie premier teatralnych  w tym opowieść o "Innych ludziach" Doroty Masłowskiej, najnowszej premierze TR Warszawa. A także opowiada nam o eseju Virgini Woolf "Własny pokój", który został wydany ponownie w szczególnej wersji. Obok tekstu Woolf pojawiają się opowieści kobiet zaproszonych do rozmowy przez Sylwię Chutnik i Karolinę Sulej.

Okładka książki "Własny pokój" Virginii Woolf (mat. promocyjne) Okładka książki "Własny pokój" Virginii Woolf (mat. promocyjne)

Wioletta Myszkowska przygotowała przegląd wydarzeń kulturalnych w telefonicznym skrócie. Biegniemy przez Olsztyn, Warszawę i Opole.

***

Tytuł audycji: Radiowy dom kultury 
Autorzy: Agnieszka Szydłowska, Agnieszka Obszańska, Wioletta MyszkowskaMichał Margański i Jan Niebudek  
Data emisji: 16.03.2019 
Godziny emisji: 13.08, 14.07

Polecane