Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze?
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay.com/adam_gorka

Jak wynika z danych ZUS, osoby, które zmarły w 2017 roku, pobierały emerytury przeciętnie przez 18 lat i 11 miesięcy.

Posłuchaj

Czy wiem, za co przeżyję na emeryturze? (Za, a nawet przeciw/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

matka wózek spacer dziecko 1200.jpg
Matczyne emerytury?

Mężczyźni przeciętnie pobierali emeryturę przez 17 lat i 4 miesiące, a kobiety o blisko 4 lata dłużej. Najdłużej na emeryturze żyją artyści, przeciętnie 25 lat. Najkrócej świadczenia emerytalne pobierają przedsiębiorcy – zaledwie 15 lat. Czyli opłaca się być np. treserem zwierząt drapieżnych, który odchodzi na emeryturę w wieku lat 50 i relatywnie długo odbiera świadczenie. 

– Emerytów będzie w Polsce coraz więcej, chociażby dlatego że został obniżony wiek emerytalny. Jednocześnie emeryci, szczególnie w tej pierwszej swojej fazie starości i emerytury, będą się cieszyli coraz lepszym zdrowiem. Świadczenia będziemy pobierali coraz dłużej. Jest to wyzwanie dla budżetu i dla każdego z nas. Nie tylko dla emerytów obecnych czy osób, które niedługo przejdą na emeryturę, ale również myślę tutaj o 20- i 30-latkach. Oni będą żyli prawdopodobnie jeszcze dłużej. Możliwe, że dożyjemy tak zwanej długowieczności, czyli przekroczymy 85 – 90 lat. Trzeba o tym myśleć już jak się ma 20 lat – ocenia demograf Zofia Szweda-Lewandowska


emerytury 1200.jpg
Emerytura bez podatku?

Paweł Cymcyk z portalu "DNA Rynków" zaproponował drobne ćwiczenie. – Wystarczy sobie co miesięczną pensję podzielić na 5 części i powiedzieć, że z jednej będę musiał przeżyć przez najbliższy miesiąc. Wtedy brutalnie odkryjemy, że pieniądze, które będziemy mieli na emeryturze będą oznaczały znaczące zmniejszenie standardu życia. Lekarstwo na to jest jedno. Po prostu trzeba zacząć oszczędzać – podkreśla gość audycji. 

Dlaczego w Polsce różnicujemy wiek emerytalny kobiet i mężczyzn? Ile powinniśmy pracować, aby cieszyć się stosunkowo wysoką emeryturą? Zapraszamy do wysłuchania nagrania audycji, w której oprócz ekspertów wypowiadali się także Trójkowi słuchacze.  

***

Tytuł audycji: Za, a nawet przeciw 
Prowadzi:  Kuba Strzyczkowski 
Goście: Zofia Szweda-Lewandowska (demograf, Szkoła Główna Handlowa), Janusz Grobicki (Centrum im. Adama Smitha, miesięcznik finansowy "BANK"), Paweł Cymcyk (portal DNA Rynków), Cezary Kaźmierczak (Związek Pracodawców i Przedsiębiorców), Marcin Kędzierski (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, Klub Jagielloński), Jeremi Mordasewicz (konfederacja "Lewiatan") 
Data emisji: 14.03.2019 
Godzina emisji: 12.07

gs

Oto wyniki sondy przeprowadzonej podczas audycji:

Polecane