Sprawdzamy, co słychać w Budapeszcie
2019-03-15, 17:03 | aktualizacja 2019-03-15, 19:03
Tym razem w ramach akcji "Trójka – jesteśmy połączeni" odwiedziliśmy stolicę Węgier. Do Budapesztu wybrała się nasza wysłanniczka – Paulina Kozion.
Posłuchaj
15 marca Węgrzy obchodzą swoje święto narodowe upamiętniające Rewolucję Węgierską z 1848 roku. Bohaterem tamtego czasu jest generał Józef Bem. – Był symbolem walki o wolność, nie tylko w Polsce, ale także na Węgrzech. Był najważniejszym generałem w walce niepodległościowej. Od kiedy przyjechał tutaj, armia węgierska zaczęła wygrywać z Habsburgami. Było wiele zwycięskich bitew – opowiada historyk, Miklós Mitrovits.
W relacjach Trójkowej reporterki mogliśmy usłyszeć także m.in. o polsko-węgierskiej miłości, wyjątkowcych laźniach w Budapeszcie, dźwiękach, jakie najczęściej słychać w stolicy i węgierskich winach. Paulina Kozion szukała także odpowiedzi na pytanie, dlaczego węgierskie świętowanie zaprawione jest nutką melancholii. Pytała także o historię węgierskiego metra i okoliczności powstania kostki Rubika. Zapraszamy do wysłuchania dołączonych nagrań.
***
Dziennikarze z ul. Myśliwieckiej kontynuują reporterskie podróże po świecie w ramach cyklu "Trójka – jesteśmy połączeni". A wszystko po to, by przybliżyć słuchaczom historię i teraźniejszość – zarówno tych znanych (czasem tylko pozornie), jak i bardziej "egzotycznych" miast. Kolejnym miejscem, które odwiedza Program 3 Polskiego Radia, jest Budapeszt.
Relacje naszej reporterki Pauliny Kozion wyemtowaliśmy w piątek 15 marca w porannym i popołudniowym wydaniu "Zapraszamy do Trójki" oraz w audycji "LP Trójka".
Akcja "Trójka – jesteśmy połączeni" realizowana jest od 2016 roku – przy współpracy z LOT-em. W jej ramach dziennikarze Programu 3 odwiedzili do tej pory: Seul, Tbilisi, Wenecję, Tel Awiw i Jerozolimę, Los Angeles, Pulę, Podgoricę, Odessę, Kluż-Napokę, Kaliningrad, Nowy Jork, Berlin, Chicago, Tokio, Dubrownik, Los Angeles, Singapur, Niceę, Oslo, Pekin, Toronto, Genewę i Stambuł.