Dzień Węgierski w radiowej Trójce

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Dzień Węgierski w radiowej Trójce
Zdjęcie ilustracyjneFoto: pixabay/Imaresz

W piątek 15 marca, w dniu Święta Narodowego Węgier, w Trójce po raz pierwszy obchodzony będzie Dzień Węgierski. Tego dnia wiele audycji będzie poświęconych kulturze i historii Węgier. 


polska wegry 1200.jpg
Wacław Felczak – człowiek, który zbliżył Polskę i Węgry

Wysłuchamy licznych relacji na żywo z Budapesztu, wywiadów z wpływowymi politykami, m.in. z przewodniczącym węgierskiego parlamentu László Kövérem, rozmów o relacjach polsko-węgierskich, poznamy najciekawszych twórców muzyki, kina i literatury oraz Polaków, którzy zakochali się w Budapeszcie i tam postanowili zamieszkać. 

Dzień Węgierski na antenach Polskiego Radia organizowany jest po raz pierwszy. To efekt współpracy polskich i węgierskich mediów publicznych. Akcja ma na celu przybliżenie słuchaczom kultury Węgier, tego czym współcześnie żyją mieszkańcy tego kraju, zachęcić słuchaczy do poznawania wspólnej historii i… podróży. 

Pixabay Budapeszt parlament 1200.jpg
Stosunki polsko-węgierskie

Realizujemy ten projekt we współpracy z węgierskim nadawcą publicznym MTVA, który pozostaje jednym z naszych najbliższych partnerów wśród nadawców europejskich, podobnie jak pozostałe media publiczne grupy wyszehradzkiej – skomentował Prezes Zarządu Polskiego Radia Andrzej Rogoyski. – Wybrana przez nas data nie jest przypadkowa. 15 marca przypada rocznica Rewolucji Węgierskiej 1848 roku, wydarzenia historycznego, które przyczyniło się do zbliżenia między Polakami i Węgrami – wyjaśnia Rogoyski. 

 W Trójce w Dzień Węgierski wprowadzi nas w przeddzień wydarzenia czwartkowy "Klub Trójki" (godz. 21.05-22.00), gospodarzem programu będzie Piotr Semka. Audycja poświęcona będzie historii związków polsko-węgierskich. 15 marca w Programie 3 Polskiego Radia Dzień Węgierski zdominuje poranną i popołudniową audycję "Zapraszamy do Trójki" – do Budapesztu w ramach akcji organizowanej przez Program III i PLL LOT "Trójka – jesteśmy połączeni" poleciała Paulina Kozion. Jej relacje pojawią się także w audycji "LP Trójka" (godz. 10.05-12.00). W "Godzinie prawdy" (godz. 12.05-13.00) Michał Olszański porozmawia z Tadeuszem Olszańskim, wieloletnim korespondentem Polskiego Radia na Węgrzech. W audycji publicystycznej "Puls Trójki" (godz. 17.45-18.00) gośćmi będą Grzegorz Górny i Dominik Héjj, komentatorzy i znawcy stosunków polsko-węgierskich. Muzycznie tego dnia towarzyszyć nam będą piosenki węgierskie.

Polecane