Polityka bezpieczeństwa UE. "Ona jest jak yeti – mówią o niej, a nikt jej nie widział"

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Polityka bezpieczeństwa UE. "Ona jest jak yeti – mówią o niej, a nikt jej nie widział"
Zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstovk/BPTU

– Polityka bezpieczeństwa i obrony Unii Europejskiej jest jak yeti. Wszyscy o niej mówią, ale nikt nie widział – powiedział w "Pulsie Europy" Witold Waszczykowski, poseł PiS. Europoseł SLD Janusz Zemke podkreślił zaś, że UE stara się rozwiązywać konflikty nie siłą, a innymi sposobami, co – jego zdaniem – czasami przynosi efekty.

Posłuchaj

Witold Waszczykowski i Janusz Zemke o polityce bezpieczeństwa UE oraz NATO (Puls Europy/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

12 marca minęło 20 lat od przystąpienia Polski do NATO. W 1999 r., kilka miesięcy po tym, kiedy nasz kraj wraz z Węgrami i Czechami zasilił szeregi Sojuszu, Unia Europejska oficjalnie ogłosiła ustanowienie europejskiej polityki bezpieczeństwa i obrony. O tym, jak ta polityka ma się do zobowiązań państw członkowskich wobec NATO i do obowiązków Paktu wobec państw członkowskich, dyskutowali goście audycji.

– Moim zdaniem ta polityka jest jak yeti. To taka kreatura, o której wszyscy mówią, ale nikt nie widział. Jej tak naprawdę jeszcze długo nie będzie. Po pierwsze dlatego, że głównym instrumentem obrony Europy jest NATO, do którego należy ponad 20 państw UE, a po drugie z tego względu, że jeśli chcielibyśmy stworzyć wspólną politykę bezpieczeństwa i obrony, to wpierw musimy mieć wspólną definicję zagrożeń, a następnie wspólną politykę zagraniczną. Tymczasem kiedy niedawno byłem w Brukseli i dyskutowałem z Federicą Mogherini, która jako szefowa dyplomacji UE przyznała, że za jej życia do tego nie dojdzie. A jest dużo młodszą kobietą ode mnie – powiedział Witold Waszczykowski.

Więcej ważnych informacji i komentarzy znaleźć można na stronach audycji "Salon polityczny Trójki""Puls Trójki" i "Śniadanie w Trójce".

Janusz Zemke zaznaczył zaś, że nie da się wprost porównać potencjału i możliwości działania NATO do potencjału i działania Unii. Przypomniał, że UE rozwiązuje konflikty czy przeciwdziała nim nie siłą, a innymi sposobami, które są – jego zdaniem – dość efektywne. – To kwestia pomocy finansowej, humanitarnej czy kwestia działania dyplomacji. To także kwestia różnych analiz o wywiadowczym charakterze – podkreślił.

Europoseł podał też przykład skutecznego działania UE w tym zakresie. – Przeżyliśmy okres dużej fali niekontrolowanej migracji z Afryki Północnej, ale moim zdaniem Unia angażuje się dosyć efektywnie, żeby temu przeciwdziałać. Jednym ze sposobów jest finansowanie obozów dla uchodźców w Turcji, Libanie czy w Jordanii – powiedział.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji.

***

Tytuł audycji: Euranet Plus – Puls Europy
Prowadzi: Beata Michniewicz
Goście: Witold Waszczykowski (poseł PiS), Janusz Zemke (europoseł SLD)
Data emisji: 12.03.2019 
Godzina emisji: 17.44

bb/kw

Polecane