Zagadki z owadami w roli głównej

  • Facebook
  • Twitter
  • Wykop
  • Mail
Zagadki z owadami w roli głównej
Dariusz Kucharski i Katarzyna StoparczykFoto: Darek Kawka

Kontakt z nimi jest jak lot w kosmos! Zwłaszcza wtedy, kiedy poznajemy fascynujący świat makrofotografii. Na każdego człowieka żyjącego dziś na Ziemi przypada ich ponad 200 milionów. Jest ich więcej niż ziarenek piasku na wszystkich plażach świata! 

Posłuchaj

Owady pełne zagadek (Zagadkowa niedziela/Trójka)
+
Dodaj do playlisty
+

Są niezwykłe. Potrafią uprawiać jadalne grzyby i hodować mszyce. Produkują papier z celulozy, ale także sieci znacznie bardziej trwałe od tych, które jest w stanie wyprodukować człowiek. Były tu już przed dinozaurami. Potrafiły rozwikłać skomplikowane problemy aerodynamiki i nawigacji. A stało się to wiele milionów lat temu. Bohaterem naszej zagadkowej opowieści tym razem były OWADY! Pojawiliśmy się w studiu ze wspaniałą książką pod pachą pt."Terra insecta. Planeta owadów" A. Sverdrup – Thygeson i równie wspaniałym pasjonatem małych stworzeń, które poruszają się przy pomocy sześciu nóg, biologiem Dariuszem Kucharskim.

– Od kiedy pamiętam owady przyciągały mój wzrok. Moi rodzice bardzo się z tego cieszyli. Zostawiali mnie przy mrowisku, a ja godzinami mogłem się wpatrywać w mrówki – mówi Dariusz Kucharski. – Ta miłość przyszła sama z siebie. Zacząłem je oglądać i wydały mi się niesamowite i dziwaczne, że ten świat mnie zafascynował. Tak jest do dziś – dodaje.

Jaka jest różnica między robakami a owadami? Zapraszamy do wysłuchania dołączonej audycji. 

***

Tytuł audycji: Zagadkowa niedziela
Prowadzi: Katarzyna StoparczykGość: Dariusz Kucharski (biolog)
Data emisji:
 10.03.2019
Godzina emisji: 9.07

kw


Polecane